Medüller tiroid karsinomunun erken teşhisine yönelik nodüler tiroid hastalığı olan hastalarda rutin kalsitonin taraması yapılmalı mıdır?
For early detection of medullary thyroid carcinoma should routine calcitonin screening be performed in patients with nodular thyroid disease?
- Tez No: 702652
- Danışmanlar: PROF. TEVFİK DEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
AMAÇ : Kalsitonin tiroid bezinin nöroendokrin yapıdaki parafolliküler C hücreleri tarafından sentezlenen ve aynı zamanda medüller tiroid karsinomunun (MTK) teşhis ve takibi açısından hassas ve değerli bir tümör belirtecidir. Çalışmamızda nodüler tiroid hastalığı olan hastalarda rutin kalsitonin değeri bakılarak medüller tiroid karsinomunun erken teşhis edilmesine yönelik yapacağı katkının değerlendirilmesini amaçladık. YÖNTEM : Çalışmamıza Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Endokrinoloji Bilim Dalı'nda 2010-2020 yılları arasında kalsitonin(CT) değeri bakılan, yaşı 18 ve üzeri olan ,toplam 3494 hastadan nodüler tiroid hastalığı nedeniyle takip edilen 2543 hasta dahil edildi. Bazal kalsitonin değeri >10 pg/ml olup nodüler tiroid hastalığı olan 93 hastanın istatitik veri analizi yapıldı. Daha önce teşhis edilmiş bilinen MTK tanısı olan, ailesel MEN sendromu olan hastalar çalışma dışı bırakıldı. Hastalar retrospektif olarak incelendi. BULGULAR :2543 nodüler tiroid hastasının 1951'i(%77) kadın, 592'si(%23) erkekti. Yaş aralığı 19-104 arası olarak değerlendirildi. Bazal CT >10 pg/ml olan 93 nodüler tiroid hastasının ise ortalama tanı yaşı 54.08 ± 14,40'dı. Hastaların 36'sı(%38,7)kadın, 57'si(%61,3) erkekti. Olası yalancı pozitiflik nedenleri; hastaların %24,7'inde böbrek yetmezliği, %7,5'inde otoimmun tiroid hastalığı, %1,1'inde gebelik, %11,8'inde bakteriyal enfeksiyon, %1,1'inde alkol kullanımı, %8,6'sında β-bloker kullanımı, %5,4'ünde farklı bir nöroendokrin tümör, %21,5'inde papiller kanser idi . CT>10 pg/ml olan 93 nodüler tiroid hastasının 12'sinde nodül ileri tetkiğinde kalsitoninden önce farklı araştırma yöntemleri kullanılarak MTK teşhisi konulmuştur. Nodül ileri tetkik edilirken ilk kalsitonin değeri bakılan ve yüksek saptanan, sonrasında opere olup kesin patoloji tanısı MTK olarak değerlendirilen hasta sayısı 5 (%5,4) idi. Tiroid nodülü araştırılırken rutin kalsitonin bakılarak elde edilen MTK prevalansı %0,2 olarak değerlendirildi. TARTIŞMA : Tiroid nodülü olan hastalardan rutin kalsitonin bakılmasının önem ve anlamına dair çeşitli çalışmalar yapılmıştır. Yapılan diğer çalışmaların genel sonuçlarını ve kendi çalışmamızı da göz önünde bulundurduğumuzda, CT değerinin tüm noduler tiroid hastalığı olan hastalardan rutin bakılması yerine, öncelikle klinik ve ultrason bulguları malign şüpheli ve/ve ya iiab soncu malign şüpheli,belirsiz sitoloji olan hastalardan bakılmasının daha anlamlı ola bileceği düşünüldü.Sonuç olarak;kalsitonin testi tiroid nodüllerinde medüller tiroid karsinomunu saptamak için hassas ve spesifik bir belirteç ola bilir,ancak gerek maliyet gerekse de testin kısıtlılığına neden olan sebeplere bağlı(kalsitoninin yalancı pozitif ve yalancı negatiflik nedenleri)kalsitoninin rutin bakılması hala tartışma konusudur ve testin anlamlılığı açısından daha fazla randomize çok merkezli çalışmalara ihtiyaç vardır. ANAHTAR KELİMELER : Nodüler Tiroid Hastalığı, Medüller Tiroid Karsinomu, Kalsitonin
Özet (Çeviri)
OBJECTİVE : Calcitonin is a sensitive and valuable tumor marker synthesized by Parafollicular or C cells in the neuroendocrine structure of the thyroid gland and is also used in the diagnosis and follow-up of medullary thyroid carcinoma. The aim of our study; this study aims to evaluate its contribution to the early diagnosis of medullary thyroid carcinoma by evaluating the value of routine calcitonin in patients with nodular thyroid disease. METHODS:Our study included 2543 patients with nodular thyroid disease out of 3494 patients aged 18 and over, whose calcitonin levels were measured between 2010 and 2020 in the Department of Endocrinology, Faculty of Medicine, Dokuz Eylul University. Statistical data analysis of 93 patients with basal calcitonin value >10 pg/ml and nodular thyroid disease were performed. Patients with previously diagnosed MTC and familial MEN syndrome had been excluded from the study. The patients were evaluated retrospectively. RESULTS : Of the 2629 nodular thyroid patients, 1952(%77) were female and 592(%23) were male. Age range evaluated as 19-104. The mean age at diagnosis was 54.08 ± 14.40 in 93 nodular thyroid patients with baseline CT>10 pg/ml. Thirty-six (38.7%) of the patients were female and 57 (61.3%) were male. Possible causes of false positives; kidney failure in 24.7% of patients, autoimmune thyroid disease in 7.5%, pregnancy in 1.1%, bacterial infection in 11.8%, alcohol use in 1.1%, 8.6% β-blockers were used in, 5.4% had a different neuroendocrine tumor, and 21.5% had papillary ca. In 12 of 93 nodular thyroid patients with CT>10 pg/ml, MTC was diagnosed using different research methods before calcitonin in the nodule advanced examination. While the nodule was investigated further, the number of patients whose first calcitonin value was checked and it was found to be high was 5 (5.4%) patients who were operated on and the definitive pathology diagnosis was MTC. The prevalence of MTC obtained by routine calcitonin testing while investigating the thyroid nodule was evaluated as 0.2%. CONCLUSION : Various studies have been conducted on the importance and meaning of routine calcitonin monitoring in patients with thyroid nodules. According to the general results of other studies and our study, was proposed that it would be more meaningful to measure the CT value primarily from patients with suspected malignant clinical and ultrasound findings and/or malignant suspected malignancy as a result of FNA and with uncertain cytology, instead of routinely checking the CT values in all patients with nodular thyroid disease. In conclusion, the calcitonin test may be a sensitive and specific marker for detecting medullary thyroid carcinoma in thyroid nodules, however, routine evaluation of calcitonin due to both cost and reasons causing the limitation of the test (false positive and false negative causes of calcitonin) is still a matter of debate and more randomized multicenter studies are needed in terms of the significance of the test. KEY WORDS : Nodular Thyroid Disease, Medullary Thyroid Carcinoma, Calcitonin