Görme engelli sosyal bilgiler öğretmenlerinin mesleki deneyimleri
Professional experiences of visually-impaired socialstudies teachers
  1. Tez No: 702675
  2. Yazar: MURAT CAN AKSÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GENÇ OSMAN İLHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilgiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Dünya, bilim ve teknolojinin etkisiyle hızla değişip dönüşürken bu değişim ve dönüşüme uyum sağlayacak bireylerin yetiştirilmesi de büyük önem arz etmektedir. Şüphesiz ki bu bireylerin yetiştirilmesinde en etkili olacak organ eğitimdir. Bu kapsamda eğitim ortamlarının düzenlenmesinde ve bireylerin eğitim öğretim süreçlerin yürütülmesinde görev alan öğretmenlerin mesleki donanımlarının yeterli olması daha da önem kazanmıştır. Geçmişten günümüze öğretmenlerin mesleki donanımları tartışılan bir konu olmuştur. Özellikle görememe dezavantajına sahip olan görme engelli öğretmenlerin mesleki yeterlilikleri büyük tartışma konusudur. Nitekim tarihsel süreçte eğitim dünyasında ve siyasi otoritler tarafından tartışılan“Görme engelliden öğretmen olur mu?”sorusu ve görme engelli öğretmenlere ilişkin basınyayın organlarına yansıyan habeler bunu kanıtlar niteliktedir. Geçmişten günümüze süregelen bu tartışmalar çerçevesinde bu araştırmanın amacı özelde görme engelli sosyal bilgiler öğretmenlerinin mesleki deneyimlerini ortaya koyarak bu tartışmalara yeni bir boyut kazandırmayı amaçlamaktadır. Buna ilaveten araştırma görme engelli sosyal bilgiler öğretmenlerinin mesleklerini nasıl icra ettiklerini ve bu süreçte nelerle karşılaştıklarını da ortaya koymayı hedeflemektedir. Ayrıca araştırmacı görme engelli bir sosyal bilgiler öğretmeni olarak kendi yaşantılarından yola çıkarak bu çalışmaya yönelmiştir. 2019 yılında yapılan çalışmada İstanbul ilinde görev yapan 12 sosyal bilgiler öğretmeniyle mülakatlar yapılmıştır. Mülakatlarda yarı yapılandırılmış görüşme formu ile veriler toplanmıştır. Toplanan veriler içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiş ve görme engelli sosyal bilgiler öğretmenlerinin mesleki deneyimlerini ortaya koyan bulgulara ulaşılmıştır. Bulgular sonucunda görme engelli sosyal bilgiler öğretmenlerinin meslekte eğitim ve öğretim süreçlerini yürütme de kendine özgü yöntemler geliştirdiklerine ve gören meslektaşları gibi eğitim öğretim süreçlerini en verimli şekilde icra etmeye çalıştıklarına bunun yanı sıra meslekte bazı zorluklar yaşadıklarına ve mesleki gelişim süreçlerine önem verdiklerine gibi birçok sonuca ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
While the world is rapidly changing and transforming with the effect of science and technology, it has a great importance to raise individuals who will adapt to this change and transformation. Undoubtedly, the most effective way in raising these individuals is education. In this context, it has become even more important to have sufficient professional qualifications of the teachers, who are involved in the organization of learning environments and managing teaching and learning processes of individuals. Professional qualifications of teachers has been a controversial issue for a long time. Especially, the professional competence of visually-impaired teachers, who have the disadvantage of being blind, is a matter of great debate. Thus, the question“Can a blind person become a teacher?”has been discussed by the educators and political authorities in the historical process and the news reflected in the media about visually impaired teachers prove this issue. Within this framework, the goal of the study is to bring a new dimension to these discussions by revealing the professional experiences of visually-impaired social studies teachers. In addition, the study aims to reveal how visually-impaired social studies teachers perform their profession and what they encounter in this process. Furthermore, the researcher conducted this study based on his own experiences as a visually-impaired social studies teacher. The study was done with 12 visually-impaired social studies teachers in Istanbul in 2019. The data were gathered by semi-structured interview form and analyzed by content analysis. The findings showed that visually-impaired social studies teachers developed their own ways in the teaching and learning process. It has also reached that they try to perform their professions in the most efficient way as their colleagues. In addition, it has been found that they have some difficulties and give importance to their professional development processes.