Üniversite öğrencilerinde romantik ilişki doyumu ile öz yeterlik düzeyi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship betwen romantic relationship satisfaction and self-efficiency level of university students
- Tez No: 702674
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEYDA MAVRUK ÖZBİÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmanın amacı, üniversite öğrencilerinde ilişki doyumu ile öz yeterlik düzeyi arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bununla birlikte çalışmada katılımcıların demografik değişkenleri (cinsiyet, yaş, sınıf düzeyi, ailenin ilişkiye yaklaşımı, ilişki süresi, iletişim kurma şekli ve görüşme sıklığı değerlendirme) ile ilişki doyum düzeyleri arasında farklılaşma olup olmadığı da araştırılmaktadır. Araştırmanın katılımcılarını 2020-2021 eğitim-öğretim yılında Mersin Üniversitesi, Çağ Üniversitesi ve Toros Üniversitesi'nde eğitim gören ve romantik ilişkisi bulunan öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırmaya 228 (152 kadın, 76 erkek) üniversite öğrencisi katılmıştır. Araştırmada katılımcıların ilişki doyumlarını belirlemek için Hendrick İlişki Doyumu Ölçeği (İDÖ), öz yeterlik düzeylerini belirlemek için Jerusalem ve Schwarzer Genel Öz Yeterlik Ölçeği (GÖYÖ) ile araştırmacı tarafından hazırlanan“demografik bilgi formu”kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler Sosyal Bilimler' de istatistik programı ile analiz edilmiştir. Çalışmanın bulguları romantik ilişki doyumu düzeyinin yaş, sınıf düzeyi, ailenin ilişkiye yaklaşımı ve görüşme sıklığı değerlendirme değişkenleri ile anlamlı şekilde farklılaştığını ortaya koymaktadır. Bunun yanı sıra romantik ilişki doyumu düzeyi ile cinsiyet, ilişki süresi, iletişim kurma şekli değişkenleri arasında farklılaşma bulunamamıştır. Öğrencilerin romantik ilişki doyumu düzeyleri ile öz yeterlik düzeyleri arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between relationship satisfaction and self-efficacy levels of university students. In addition, it's aimed to examine whether there is a difference between the demographic variables of the participants (gender, age, class level, family's approach to the relationship, relationship duration, communication style and meeting frequency evaluation) and relationship satisfaction scores. The participants of the research are students who study at Mersin University, Çağ University and Toros University in the 2020-2021 academic year and have a romantic relationship. 228 (152 female, 76 male) university students who had a romantic relationship participated in the study. In this study, Hendrick's Relationship Satisfaction Scale (ISS) was used to determine relationship satisfaction level, Jerusalem and Schwarzer General Self-Efficacy Scale (GAS) and“demographic information form”prepared by the researcher were used to determine the level of self-efficacy. The data obtained from the research were analyzed with the statistical program in Social Sciences. According to the findings of the research, it was observed that the romantic relationship satisfaction scores differed positively and significantly with age, grade level, family approach to the relationship and meeting frequency evaluation variables. However, no significant difference was found between the romantic relationship satisfaction scores and the variables of gender, duration of relationship and communication style. A positive and significant relationship was found between the students' romantic relationship satisfaction scores and their self-efficacy level scores.