Finding the othering in the representation of Syrian refugee women: Critical discourse analysis of the Turkish newspapers Cumhuriyet, Hurriyet, Sabah, Sozcu and Yeni Safak
Suriyeli mülteci kadınların temsilinde ötekiliği bulmak: Türk gazeteleri Cumhuriyet, Hürriyet, Sabah, Sözcü ve Yeni Şafak'ın eleştirel söylem analizi
- Tez No: 702679
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL UĞUR ÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
2011 Arap Baharı ayaklanmalarından sonra Suriye'de çıkan kaos sonrası Türkiye zorunlu göçe maruz kalanlar için açık kapı politikası uygulamıştır. Bu süreçte Suriyeliler farklı bir ülkede bulunmanın sonuçları ile karşılaşmışlardır. Toplum ile de bir sosyal uyum sürecine girilmesi çeşitli politikaları beraberinde getirmiştir. Bu reçte medyanın temsili ev sahibi toplum ve Suriyeliler arasında olumlu olumsuz önyargıların kırılmasında köprü konumundadır. Suriyeli denildiğinde akla ilk erkeklerin gelmesi kadınların arka plana atılmasına neden olmakta ve onların yaşamlarını görünmez kılmaktadır. Bu çalışma Türkiye yazılı basınında farklı siyasi görüşlere sahip olan gazetelerin Suriyeli kadınları nasıl temsil ettiğine odaklanmaktadır. Bu analizi yaparken kritik söylem analizine başvurulmuştur. Kadınların ikili ötelik kavramı üzerinden diğer çeşitli ötekileştirmeye maruz kalmasını temel almaktadır. 2015-2018 yılları arası Cumhuriyet, Sözcü,Hürriyet, Sabah ve Yeni Şafak gazetelerinin Suriyeli kadınlara yönelik haberleri çalışmada belirlenen kategorilerde değerlendirilmiştir. Haberler ölüm, kurban, suçlu, anne, kahraman-başarı, cinsel nesne, ülke tarafından sağlanan hizmete bağımlı ve diğerleri olarak categorize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
After the outbreak of chaos in 2011 in Syria Arab Spring uprisings, Turkey implemented an open door policy for those who were subjected to forced migration. In this process, Syrians faced the consequences of being in a different country. Entering a social cohesion process with the society has brought along various policies. The representation of the media in this prescription acts as a bridge to break positive and negative prejudices between the host society and the Syrians. When Syrians are mentioned, the first men are coming to fore to mind and cause women to be forced into the background and make their lives invisible. This study focuses on how newspapers with different political views represent Syrian women in the Turkish print media. While making this analysis, critical discourse analysis was used. It is based on the fact that women are exposed to various other marginalization through the concept of dual otherness. Between 2015-2018, the news of Cumhuriyet, Sözcü, Hürriyet, Sabah and Yeni Şafak newspapers about Syrian women were evaluated in the categories determined in the study. The news is categorized as death, victim, offender, mother, hero-achievement, sexual object, dependent on the service provided by the country, and others.