Securitization of migration in official discourse in Turkey in post-Cold War era
Soğuk Savaş sonrası dönemde Türkiye'de resmi söylemde göçün güvenlikleştirilmesi
  1. Tez No: 702680
  2. Yazar: MEHLİKA AYŞE FİŞNE YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE PINAR BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Soğuk Savaş'ın sona ermesinden bu yana Türkiye, 'Türk soyundan ve kültüründen' olmayan insanların insan hareketliliği için hedef ülke haline gelmiştir. Cumhuriyet tarihinde ilk kez Türkiye sadece bir geçiş ülkesi değil, aynı zamanda bir varış noktası haline gelmiştir. Bu tez, Cumhuriyetin bu geçişe değişen resmi tepkileri ile ilgilenmektedir. Tezin araştırma sorusu, Soğuk Savaş sonrası Türkiye'ye yönelik büyük insan hareketliliği vakalarının Cumhuriyet'in resmi söyleminde güvenlikleştirilip güvenlikleştirilmediği ve/veya hangi yollarla güvenlikleştirildiğidir. İncelenen vakalar, 1989 Bulgaristan Etnik Türklerinin ve 1991'de Kuzey Iraklıların hareketliliği, 1990'ların başından itibaren Sovyet sonrası ülkelerden ve Orta Afrika ülkelerinden gelen hareketlilik ve 2011 sonrası Suriye'den gelen hareketliliktir. Bu soruyu incelerken tez, güvenlikleştirme teorisi perspektifini benimsemekte ve bu insan hareketliliklerinin Türkiye'nin ulusal güvenliğine bir tehdit olarak gösterilip gösterilmediğini incelemektedir.
Özet (Çeviri)
Since the end of the Cold War, Turkey has become a destination country for the human mobility of people who are not of 'Turkish descent and culture'. For the first time in the history of the Republic, Turkey has become a destination and not only a transit country. The thesis is interested in the changing official responses of the Republic to this transition. The question asked is whether and/or in what ways major human mobility cases to Turkey in the post-Cold War Era were securitized in the official discourse of the Republic. The cases that are focused on are the mobility of the 1989 Ethnic Turks of Bulgaria, and the Northern Iraqis in 1991, mobility from the post-Soviet countries and from the Central African countries since the early 1990s, and post-2011 Syrian human mobility. While examining this question, the thesis adopts the perspective of securitization theory and looks to see whether these human mobilities were portrayed as a threat to Turkey's national security or not.