GSM sektöründe faaliyet gösteren firmaların marka denkliği algısının tüketicinin satın alma davranışına etkisi: Diyarbakır ve İstanbul illerinde araştırma
The effect of the perception of brand equity of companies operating in the GSM sector on the consumers' buying behavior: Research in Diyarbakır and Istanbul provinces
- Tez No: 702681
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU BEYZA BAYARÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Marka, satıcıların ürün ya da hizmetlerini tanımlamak ve rakiplerinden ayırt edilmesini sağlamak amacıyla kullandıkları bir ad ya da semboller grubu olarak ifade edilmektedir. Marka, müşteriye ürün veya hizmetin kaynağını işaret etmenin yanı sıra müşteriyi ve üreticiyi / hizmet sağlayıcıyı rakiplerden de korumaktadır. Uzun bir süreçte yaratılan güçlü bir marka, uluslararası alanda ağır rekabet koşullarında sürdürülebilir büyümeyi hedefleyen firmaların en önemli varlıklarından biridir. İşletmelerin tüketici temelli yaklaşımın benimsendiği pazarda sundukları ürün veya hizmetlere yönelik markanın değerlendirilmesinde ise marka denkliği kavramının önemine odaklanılmaktadır. Algılanan kalite, marka farkındalığı ve marka imajı ise marka denkliği çerçevesinde önem arz eden bileşenler arasında yer almaktadır. Bu çalışmanın amacı GSM sektöründe faaliyet gösteren firmaların marka denkliği algısının tüketicinin satın alma davranışına etkisinin ölçülmesidir. Bu amaç doğrultusunda İstanbul ve Diyarbakır olmak üzere iki farklı şehirden toplam 300 katılımcı ile anket uygulaması yapılmıştır. Yapılan analiz sonucunda marka farkındalığı, marka çağrışımı, algılanan kalite, marka sadakati ve satın alma niyeti arasında istatistiksel olarak pozitif yönlü, anlamlı ve güçlü ilişkiler olduğu sonucuna varılmıştır. Buna ek olarak marka farkındalığı, marka çağrışımı, algılanan kalite ve marka sadakatinin satın alma niyeti üzerinde pozitif ve anlamlı etkilerinin olduğu tespit edilirken; İstanbul'da yaşayan katılımcılar için marka çağrışımının, Diyarbakır'da yaşayan katılımcılar için ise marka farkındalığının satın alma niyeti üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkisinin olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The brand is expressed as a group of names and symbols that sellers use to identify their products or services and to distinguish them from their competitors. In addition to pointing out the source of the product or service to the customer, the brand protects the customer and the manufacturer / service provider from competitors. A strong brand, created over a long period of time, is one of the most important assets of companies aiming for sustainable growth under heavy competition conditions in the international arena. In the evaluation of the brand towards the products or services presented by businesses in the market where consumer-based approach is adopted, the importance of the concept of brand equity is focused. Perceived quality, brand awareness and brand image are among the components that are important within the framework of brand equity. The purpose of this study is to measure the effect of brand equity perception of companies operating in the GSM sector on the purchasing behavior of the consumer. For this purpose, a survey was conducted with 300 participants from two different cities, Istanbul and Diyarbakır. As a result of the analysis, it was concluded that there are statistically positive, significant and strong relationships between brand awareness, brand association, perceived quality, brand loyalty and purchase intention. In addition, it has been determined that brand awareness, brand association, perceived quality and brand loyalty have positive and significant effects on purchase intention; and that brand association for participants living in Istanbul and brand awareness for participants living in Diyarbakır did not have a statistically significant effect on purchase intention.