2-merkaptometilbenzimidazol'ün beta-metil-beta-nitrostirenlerle verdiği katım bileşiklerinin sentezi ve biyolojik aktivitelerinin incelenmesi
The addition products of beta-methyl-beta-nitrostyrene derivatives with 2-mercoptomethylbenzimidazola and their biological activities
  1. Tez No: 70269
  2. Yazar: SEMRA ÖZGÜÇLÜ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERDOĞAN BERÇİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Çalışma grubumuzun daha önceki çalışmalarının devamı olarak, antibakteryel ve antifungal aktiviteleri ayrıntılı olarak incelenen J3-metil-J3- nitrostiren türevlerinin aktif çifte bağlarına 2-merkaptometilbenzimidazoP ün katımı ile 2-[(2-nitro-l-fenilpropil)tiyometil]benzimidazol 3 yapısına sahip orjinal bileşikler sentezlenmiştir. Sentezlenen bileşik 3 türevlerinin yapılan İR, NMR, Kütle ve elementel analiz yöntemleri kullanılarak aydınlatılmıştır. H fK 3 ^ R= 4-H, 4-C1, 4-N02, 4-CH3, 4-OCH3, 4-OH, 3-0CH3, 4-OC2H5, 4-N(CH3)2,4-Br. 3-Metil-P-nitrostiren 2 ve bileşik 3 türevlerinin Gram (+) (S. aureus, S. feacelis) ve Gram (-) (E. Coli, P. aeruginosa) bakterilere karşı antibakteryel ve C.albicans, C. parapsilosis'e türü maya benzeri mantarlara karşı antifungal aktiviteleri tayin edilmiştir. Standart olarak Ampisilin trihidrat ve Oksikonazol nitrat kullanılmıştır. Bileşik 3 türevleri antibakteryel aktivite testinde Ampisilin trihidrat ile, bileşik 2 türevleri ise antifungal aktivite testinde Oksikonazol nitrat ile kıyaslanabilir düzeyde aktivite göstermektedirler.
Özet (Çeviri)
As a continuation of the previous studies of our research group some new compounds at the structure of 2-[(2-nitro-l-phenylpropyl) thiomethyl] benzimidazole 3 have been synthesized deriving by the addition of 2- mercaptomethylbenzimidazoles on the active double bond of 3-methyl-P- nitrostyren derivatives of which the antibacterial and antifungal activities have been examined throughly before. The structures of the synthesized compounds 3 have been elucidated by using IR, NMR, Mass spectrometry and Elemental Analysis methods. R= 4-H, 4-C1, 4-N02, 4-CH3, 4-OCH3, 4-OH, 3-0CH3, 4-OC2H5, 4-N(CH3)2,4-Br. The antibacterial activities of P-methyl-P-nitrostyren 2 and compound 3 derivatives against Gram (+) (S. aureus, S. feacelis) and Gram (-) (E. Coli, P. aeruginosa) and antifungal activities against C. albicans, C. parapsilosis have been determined. Ampicillin trihydrate and Oxyconazol nitrate have been used as standard comparison material. Compound 3 derivatives exhibit antibacterial activity comparable with Ampicillin trihydrate and Compound 2 derivatives exhibit antifungal activity comparable with Oxyconazol nitrate.