Genista involucrate spach bitkisinin flavonoitleri üzerinde araştırmalar
Investigations on the flavonoids of genista involucrata Spach
- Tez No: 70268
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA TOSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Konya-Ereğli, Dedeköy yöresinden toplanan Genista involucrata Spach (Fabaceae) bitkisinin flavonoitleri üzerinde araştırmalar yapılmıştır. Bitkinin topraküstü kısımlarından elde edilen flavonoit ekstrelerinden kolon kromatografısi ve preparatif ince tabaka kromatografisi ile izole edilen flavonoitlerden bir tanesi fiziksel ve spektral özelliklerinden yararlanarak luteoiol 7-O-rutinozit olarak teşhis edilmiştir, izole edilen 4 bileşik üzerinde yapı tayini çalışmaları devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this research, flavonoids of Genista involucrata Spach collected in the vicinity of Konya-Ereğli, Dedeköy were investigated. One of the flavonoids isolated by column chromatography and preparative thin-layer chromatography from the aerial parts of Genista involucrata was identified using thin-layer chromatography, melting points and spectroscopic methods (UV and 1H NMR) as luteolin 7-O-rutinoside.