Sudan basınının haber söyleminde ekonomik şiddetin kodlanması
Coding economic violence in the news discourse of the Sudanese press
- Tez No: 702695
- Danışmanlar: PROF. DR. BANU DAĞTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gazetecilik, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Journalism, Sociology, Communication Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Basın ve Yayın Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 473
Özet
Bu çalışma, ekonomik şiddet olgusunu ekonomik ve sembolik faktörler arasındaki ilişki açısından incelenmiştir. Çalışma, Sudan'daki 2012-2018 yılları arasında yaşadığı ekonomik kriz döneminde haber söylemlerinde ekonomik şiddetin yazılı basın tarafından nasıl temsil edildiğine ve kodlandığına odaklanmıştır. Bu açıdan, çalışma ekonomik şiddetin semiyolojik boyutlarını belirlemeyi amaçlanmıştır. Ekonomik krizi döneminde hükümet yanlısı ve en yüksek tirajlı olan El-İntibaha gazetesi ve Es-Sudani gazetesi, ekonomik şiddet söylemlerini üretme ve yeniden üretme varsayımı test etmek için seçilmiştir. Bu kapsamda, Sudan'da 2012-2018 yılları arasında yaşanan ekonomik kriz haberleriyle ilgili iki gazeteden 500 haber, eleştirel söylem analizi yöntemiyle analize tabi tutulmuştur. Ekonomik şiddetin iki gazetenin haberlerinde açıkça temsil edilmediğini, haber söylem yapıları ve söylemsel stratejileriyle kodlandığını dikkat alarak bulgular, çalışmanın temel varsayımlarının kanıtlanmasını sağlamıştır. Çalışmadan elde edilen bulgulara göre, haber söylemin sembolik iktidar, sembolik şiddet ve ideolojik manipülasyonun kullanılması yoluyla ekonomik şiddeti meşrulaştırmıştır. Bulgulara göre ekonomik şiddet şiddetin eylemi, failini ve etkisini gizleyerek haber söylemlerinde kodlanmıştır. Bu çalışmada literatüre yeni bir katkı olarak 'ekonomik şiddet kare' kavramsallaştırması ileri sürülmüştür.“Ekonomik şiddet kare”ekonomik şiddeti (Ekonomik öznel şiddet, Fiziksel/kişisel ekonomik şiddet, Yapısal ekonomik şiddet, ve Sembolik ekonomik şiddet) birbirini tamamlayan dört kısma ayırarak, kendine, kişilere, kurumlara ve toplumlara yönelik şiddetin kapsamlı ve karmaşık doğasını aynı anda yansıtan bir kavramdır.
Özet (Çeviri)
This study examines the phenomenon of economic violence in terms of the relationship between economic and symbolic factors. The study focused on how economic violence is represented and coded in the news discourse by the print media during the economic crisis in Sudan between 2012-2018. From this aspect, the study aimed to identify the semiotic dimensions of economic violence. El-İntibaha newspaper and Es-Sudani newspaper, which were pro-government and had the highest circulation during the economic crisis, were selected to test the assumption of producing and reproducing economic violence discourses. In this context, 500 news from two newspapers on the economic crisis in Sudan between 2012-2018 were analyzed using the Critical Discourse Analysis method. Given that economic violence is not clearly represented in the news stories of the two newspapers because it has been coded into the news discourse structures and discourse strategies, the results confirm the basic assumptions of the study. According to the study findings, news discourse legitimized economic violence through the use of symbolic power, symbolic violence, and ideological manipulation. The results confirm that the coding of economic violence in news discourse was done by masking the act, the perpetrator and the impact of the violence. In this study, the conceptualization of 'economic violence square' has been proposed as a new contribution to the literature. 'Economic violence square' is a concept that divides economic violence into four complementary parts (Economic subjective violence, Physical/personal economic violence, Structural economic violence, and Symbolic economic violence) which simultaneously reflect the comprehensive and complex nature of violence against the self, individuals, institutions and societies.