Renaissance Dam issue in the Turkish journalism: A content analysis of Anadolu Agency
Türk gazeteciliğinde Rönesans Barajı meselesinin yansıtılması: Anadolu Ajansi'nın içerik analizi
  1. Tez No: 908102
  2. Yazar: RANA MAHMOUD MOHAMED MOHAMED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASLI YAPAR GÖNENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Gazetecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Rönesans Barajı, Mısır için on üç yılı aşkın süredir çözüme kavuşmamış kritik bir meseledir. Bu durum, Mısır, Etiyopya, Sudan ve uluslararası medyanın büyük ilgisini çekmiştir. Bu tez, özellikle Türk Anadolu Ajansı'nın, Türk basınının bu meseleyi nasıl ele aldığını inceledi. Çalışma, dalgalanan Mısır-Türkiye ilişkilerinin son dönemde normalleştiği bir arka planda gerçekleştirildi. Araştırma, iki temel soruyu ele almayı amaçladı: (1) Türk basını, özellikle Anadolu Ajansı, Rönesans Barajı konusunu ton, şahsiyetler, kaynaklar, gazetecilik formatları ve multimedya açısından nasıl çerçevelendiriyor? (2) Mısır-Türkiye ilişkilerindeki dalgalanmalar bu kapsamı etkiledi mi? Çalışma, 2019'dan Haziran 2023'e kadar olan dönemi nitel içerik analizi yöntemiyle inceledi. Bulgular, Türk medyasının haber derinliği ve odaklanma açısından önemli farklılıklar gösterdiğini ortaya koymaktadır. Anadolu Ajansı, 2020 ve 2021 yıllarında bu konuya daha fazla ilgi göstermiş, çeşitli gazetecilik formatları ve zengin multimedya içerikleri kullanmış, ancak video kullanımı minimal düzeyde kalmıştır. Haberler ağırlıklı olarak teknik ve insani konular yerine siyasi ve diplomatik yönlere vurgu yapmıştır. Anadolu Ajansı'nın haberleri, olaylar, müzakereler ve resmi açıklamalara geniş yer vererek, tüm ilgili ülkelerin perspektiflerine yer veren dengeli bir anlatım sunmuştur. Ancak, odak daha çok çatışma, sorumluluk ve ekonomik çerçeveler üzerinde olmuş, insan odaklı konular genellikle geri planda kalmıştır. Diplomatik ilişkilerdeki dalgalanmalara rağmen, ajans Rönesans Barajı'nı uluslararası bir mesele olarak çerçevelemeye devam etmiş, çalışma dönemi boyunca çatışma ve sorumluluk çerçevelerine, ardından ekonomik faydalara odaklanmış, ilişkilerin etkisi olmaksızın kendi perspektifinden konuya yaklaşmıştır, Libya meselesinin konuşulduğu konular hariç. Tez, Anadolu Ajansı'nın kapsamının geniş olmasına rağmen, daha insan odaklı perspektifler ve uzman analizlerinin dahil edilmesinin faydalı olacağını sonucuna varmaktadır. Gelecekteki araştırmalar, ajansın Arapça ve Türkçe versiyonlarını karşılaştırabilir ve Türk basınında ilgili jeopolitik meselelerin tasvirini inceleyebilir.
Özet (Çeviri)
The Renaissance Dam is a critical issue for Egypt, and it has been ongoing for over thirteen years without resolution. It has drawn significant attention from Egyptian, Ethiopian, Sudanese, and international media. This thesis examined the manner of coverage Turkish journalism provided, particularly the Turkish Anadolu Agency, on this issue. The study is set amidst the backdrop of fluctuating Egyptian-Turkish relations, which have recently normalized. The research addressed two key questions: (1) How does Turkish journalism, specifically the Anadolu Agency, frame the Renaissance Dam issue in terms of tone, personalities, sources, journalistic formats, and multimedia? (2) Has the fluctuation in Egyptian-Turkish relations influenced this coverage? The study analyzed coverage from January 2019 to June 2023 using a qualitative content analysis. The findings reveal significant variations in the depth and focus of Turkish journalism's reporting. Anadolu Agency demonstrated heightened interest in 2020 and 2021, employing diverse journalistic formats and rich multimedia content, though video usage was minimal. The coverage predominantly highlighted political and diplomatic aspects of technical and humanitarian issues. Anadolu Agency's reports included extensive coverage of events, negotiations, and official statements, maintaining a balanced narrative with perspectives from all involved countries. However, the focus was more on conflict, responsibility, and economic frames, often underplaying human interest. Despite the fluctuating diplomatic relations, the agency consistently framed the Renaissance Dam as an international issue, focusing on the conflict and responsibility frames, then the economic benefits in the whole study period, suggesting that the agency covered the issue from its perspective without the effect of the relationships on its coverage. This thesis concludes that while Anadolu Agency's coverage is comprehensive, it would benefit from incorporating more human-centric perspectives and expert analyses. Future research could compare the agency's Arabic and Turkish versions and explore the portrayal of related geopolitical issues in Turkish journalism.