Ekstrakorporeal Membran Oksijenasyonu (ECMO) uygulanan erişkin hastalarda antitrombin III eksikliği gelişmesinin araştırılması
Investigation of the development of antithrombin III deficiency in adult patients undergoing Extracorporeal Membrane Oxygenation (ECMO)
  1. Tez No: 702706
  2. Yazar: ARİF YASİN ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: DR. SEVİNÇ BAYER ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Ekstrakorporeal Membran Oksijenasyonu (ECMO) uygulanan hastalarda, ECMO' ya bağlı oluşabilecek Antitrombin III düzeylerinin azalmasının kanama, periferik arteriyel tromboemboli, iskemik serebrovasküler olaylar gibi tromboembolik ya da hemorajik olaylar ile olan ilişkisinin araştırılması. Gereç ve Yöntem: Çalışma tek merkezli ve prospektif olarak tasarlandı. Çalışmaya İstanbul Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezinde 1 Kasım 2019 – 30 Haziran 2021 tarihleri arasında başlanıldı. Çalışmaya postkardiyotomik kardiyojenik şok nedeniyle ECMO takılan, 18 yaş üzeri olma şartlarını sağlayan 50 hasta dahil edildi. İlk üç gün içinde ölen veya COVID nedeniyle ECMO takılan hastalar çalışma dışı bırakıldı. Antitrombin III aktivite testi, ECMO takılmasının hemen ardından 5 gün boyunca gönderildi. Hemorajik ya da tromboembolik hadise geçiren hastalar gruplandırıldı. Klinik sonuçların ve morbiditelerin Antitrombin III seviyeleri ile korelasyonu analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: To investigate the relationship of the decrease in Antithrombin III levels, which may occur due to ECMO, with thromboembolic or hemorrhagic events such as bleeding, peripheral arterial thromboembolism, ischemic cerebrovascular events in patients undergoing ECMO. Methods: The study was designed as single-center and prospective. Istanbul Dr. Siyami Ersek Thoracic and Cardiovascular Surgery Health Application and Research Center was started between 1 November 2019 – 30 June 2021. Fifty patients over the age of 18 who received ECMO support due to postcardiotomic cardiogenic shock were included in the study. Patients who died within the first three days or received ECMO support due to COVID were excluded from the study. The antithrombin III activity test was submitted for 5 days immediately after ECMO support. Patients who had hemorrhagic or thromboembolic events were grouped. Correlations of these clinical outcomes and morbidities with Antithrombin III levels were analyzed.