Spor bilimleri fakültesinde öğrenim gören öğrencilerin serbest zaman tatmini ve yaşam kalitesi düzeylerinin incelenmesi
Investigation of the free time satisfaction ve life quality levels of students at the faculty of sports sciences
- Tez No: 702707
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALTIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışma ile Spor Bilimleri Fakültelerinde öğrenim gören öğrencilerin serbest zaman tatmini ve yaşam kalitesi düzeylerinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Araştırmanın evrenini Spor Bilimleri Fakültelerinde öğrenim gören öğrenciler oluştururken, örneklem grubunu ise Selçuk Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Pamukkale Üniversitesi ve Akdeniz Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültelerinde öğrenim gören 274 Kadın 466 Erkek olmak üzere toplam 740 öğrenci oluşturmuştur. Sosyo demografik bilgiler için araştırmacı tarafından oluşturulan kişisel bilgi formu kullanılırken, Serbest zaman tatminlerinin belirlenmesinde Beard ve Ragheb (1980) tarafından geliştirilen Karlı ve ark (2008) tarafından Türkçeye uyarlanarak geçerlik ve güvenirlik çalışması yapılan Serbest Zaman Tatmin Ölçeği (BZTÖ), Yaşam Kalitelerinin belirlenmesinde ise Quality of Life (WHOQOL-BREF) kullanılmıştır. Verilerin toplanmasında Covid-19 Pandemi süreci dikkate alınarak anket formları dijital ortama taşınarak“google form”ile yapılmıştır. Elde edilen verilerin varyans ve homojenlikleri test edilerek, İkili karşılaştırmalar için Independent Samples t Test, Çoklu karşılaştırmalar için One Way Anova, farklılık kaynağının belirlenmesinde ise Tukey HSD testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
With this study, it is aimed to examine the leisure time satisfaction and quality of life levels of students studying in Sports Sciences Faculties. While the population of the research was composed of students studying in Sports Sciences Faculties, the sample group consisted of 740 students, 274 female and 466 male, studying at Selçuk University, Marmara University, Gazi University, Pamukkale University and Akdeniz University Sports Sciences Faculties. While the personal information form created by the researcher was used for socio-demographic information, Karlı et al (2008), the Leisure Time Satisfaction Scale (BZTÖ), which was adapted into Turkish for validity and reliability, was used to determine the Quality of Life (WHOQOL-BREF). Considering the Covid-19 Pandemic process in the collection of data, the survey forms were transferred to the digital environment and made with a“google form”. By testing the variance and homogeneity of the obtained data, Independent Samples t Test for pairwise comparisons, One Way Anova for multiple comparisons, and Tukey HSD test were used to determine the source of difference.