Hadisçilerin meslekleri
Professions of muhaddithun
- Tez No: 702716
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYİT AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Tarih boyunca insanlar geçimlerini temin etmek amacıyla çalışmışlardır. Aynı şekilde İslâmiyet de kişinin çalışmasına önem vermiştir. Başta peygamberler olmak üzere, Allah'ın gönderdiği dine inanlar, Allah'ın belirlediği ölçüler dahilinde kendi rızıklarını kazanmaya çaba sarf etmişlerdir. İlim dalı olarak hadis ilmi içinde de pek çok alim yetişmiş ve bu yetişen alimler hadis ilmi ile meşguliyetlerinin yanı sıra günlük yaşamlarında da farklı işlerle iştigal etmişlerdir. Dünya malına önem vermeyen ve son derece cömert olan muhaddisler, başkalarına muhtaç olmamak için çeşitli işlerde çalışmışlardır. Bu sebepten ötürü muhaddisler gerek devlet kademlerinde çalışarak gerek tüccarlık yaparak gerek çobanlık yaparak gerek medreselerde muallimlik yaparak gerek sırtlarında yük taşıyarak maişetlerini temin etmeye çalışmışlar ve bu işlerini yaparken İslâm'ın belirlediği sınırlardan dışarı çıkmamaya gayret göstermişlerdir. Çalışmamızın son kısmında ele aldığımız ülkemizde bulunan muhaddislerin çoğunluğu ise üniversitelerde akademisyen olarak görev yapmaktadırlar. Çalışmamız dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; muksirûn ve mukillûn sahâbîlere, ikinci bölümde; tâbiûn ve tâbiûn sonrası döneme, Üçüncü bölümde; müteahhirûn dönemine, Dördüncü bölümde ise ülkemizde görev yapan akademisyen hadisçilere değindik. Çalışmamızın birinci bölümünde Muksirûn ve Mukillun sahâbîler rivayet sayısına göre, ikinci, üçüncü ve dördüncü bölümün ilk başlığındaki muhaddisler kronolojik olarak, dördüncü bölümün ikinci başlığındaki muhaddisler unvanlarına göre unvanları aynı olanlar ise alfabetik olarak, dördüncü bölümün üçüncü başlığında üniversiteler alfabetik olarak ve üniversitelerdeki akademisyenler unvanlarına göre unvanları aynı olanlar ise alfabetik olarak sıralamaya tabi tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
Throughout history, people have had to work to earn their living. Likewise, Islam has given a special importance to one's work. Those who believe in the religion sent by Allah, especially the prophets, made an effort to earn their own sustenance within the limits determined by Allah. Many scholars have also been trained in the science of hadith as a branch of science and these scholars have been engaged in different jobs in their dealings with the science of hadith as well as in their daily lives. The muhaddiths, who did not care about worldly goods and were extremely generous, worked in various jobs in order not to be dependent on others. For this reason, the muhaddiths tried to provide their livelihoods by working at the state levels, by working as a trader, as a shepherd, as a teacher in madrasahs or by carrying loads on their backs and while doing this, they tried not to go out of the borders determined by Islam. Most of the hadith scholars in our country work as academicians in universities. Our study consists of four parts. In the first part; we mentioned al-mukthirun and al-muqillun companions, in the second part, the tâbi'ûn and the post-tab'îûn period, in the third part the post classical period and in the fourth chapter the academician hadith scholars working in our country. In the first part of our study, al-mukthirun and al-muqillun companions were listed according to the number of narrations, the muhaddiths in the first title of the second, third and fourth chapters are listed chronologically, the muhaddiths in the second title of the fourth chapter are listed according to their titles and those with the same titles are listed alphabetically. In the third title of the fourth chapter, universities are listed alphabetically, academicians at universities are listed according to their titles, and those with the same titles are listed alphabetically.