Bebeklerde kan alma sırasında oluşacak ağrının azaltılmasında siyah beyaz görsellerin etkisi
The effect of black and white images on reducing the pain during blood collection in babies
  1. Tez No: 702726
  2. Yazar: NESRİN GÖK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEJLA CANBULAT ŞAHİNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışma, bebeklerde kan alma sırasında oluşacak ağrının azaltılmasında siyah beyaz görsellerin etkisini değerlendirmek amacıyla randomize kontrollü deneysel tipte planlandı. Veriler Temmuz 2020 ve Şubat 2021 tarihleri arasında bir Eğitim ve Araştırma Hastanesinin Çocuk Kan Alma Biriminde, kan aldırma işlemi için başvuru yapan ve çalışmaya katılımı kabul eden aile ve bebeklerinden anket formu ve NIPS ağrı skalası ile toplandı. Veriler SPSS 21 programında tanımlayıcı istatistikler (sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, minimum maksimum değer) Ki kare, Mann Whitney U testi, gözlemciler arası uyumun belirlenmesinde Cohen Kappa Analizi ile değerlendirildi, p0,05).
Özet (Çeviri)
This study was planned in a randomized controlled experimentel research desing to evauluate the effect of black and White images on reducing the pain that will ocur during blood collection in infants. Study at Training and Research Hospital Pediatric Blood Collection Unit between July 2020 and February 2021. The data NIPS pain scale, which introduced the demographic characteristics of the baby and the family and the health status of the baby. Data In the SPSS 21 program was evaulated by descriptive statistics (number, percentage, mean, standard deviation, minimum and maximum value) the square test, the Mann Whitney U test, the Cohen Kappa Analysis to determine the harmony between the observers and p 0,05). It was determined that the black and white images applied to the experimental group during the blood collection process reduced the painand there was a statistical difference between them and the control group.