Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalına 2015 ile 2019 yılları arasında başvuran ensest vakalarının adli tıbbi değerlendirilmesi
Forensic medical evaluation of incest cases applied to eskişehir Osmangazi University Faculty of Medicine, department of forensic medicine between 2015-2019
  1. Tez No: 702727
  2. Yazar: YEŞİM YETİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KENAN KARBEYAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Ensest, geleneksel olarak akrabalığı olan aile bireyleri arasındaki ilişki olarak tanımlanmaktadır. Ensest olgularının gerçek sıklığının saptanması mağdurlarla çağdaş görüşme tekniklerinin uygulanamaması ve olayın doğası gereği aile bireylerinin işbirliğine yanaşmaması nedeniyle zordur. Yapılan çalışmaların anketlerle sınırlı olması, epidemiyolojik verilerin güvenini sarsmakla birlikte genel popülasyonda %4 olarak bildirilmektedir. Bu çalışmada, 2015-2019 yılları arasındaki 5 yıllık dönemde adli makamlar tarafından Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı'ndan adli rapor istenilen ensest olgular çalışma kapsamına alınmıştır. Olgular yaş, cinsiyet, mağdur-sanığın eğitim ve iş durumu, ikamet edilen yer, mağdur sanık arasındaki ilişki, eylemin gerçekleştiği yer, hamilelik durumu, ilk başvuru süresi, eylemin aşaması açısından değerlendirilmiştir. Analizler SPSS paket programı kullanılarak ki-kare testi ve yüzde analizleri ile yapılmıştır. 2015-2019 yılları arasında Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Adli Anabilim dalı'nca rapor düzenlenen 661 cinsel saldırı olgusunun 64'ünün ensest olduğu belirlenmiştir. Olguların 9'unun (% 14,1) erkek, 55'inin (% 85,9) kadın olduğu saptanmış olup mağdurların en küçüğünün 8, en büyüğünün 32 yaşında olduğu ve yaş ortalamalarının 15.4±5.1 olduğu belirlenmiştir. 17 mağdurun (% 26,6) ise 12 yaşını doldurmadığı belirlenmiştir. Sunulan çalışmada Adli Tıp Anabilim Dalımıza yansıyan ensest olgularının özelliklerinin değerlendirilmesi ve literatürle paylaşılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Incest is traditionally defined as the relationship between family members who are related. It is difficult to determine the true frequency of incest cases because modern interview techniques with victims cannot be applied and family members do not cooperate due to the nature of the incident. The fact that the studies are limited to questionnaires undermines the confidence of epidemiological data, and it is reported to be 4% in the general population. In this study, incest cases for which a forensic report was requested from Eskişehir Osmangazi University Faculty of Medicine, Department of Forensic Medicine by the judicial authorities in the 5-year period between 2015-2019 were included in the study. The cases were evaluated in terms of age, gender, education and employment status of the victim-defendant, place of residence, relationship between the victim and the accused, the place where the act took place, pregnancy status, the first application period, and the stage of the act. Analyzes were made with the chi-square test and percentage analysis using the SPSS package program. It was determined that 64 of 661 sexual assault cases reported by Eskişehir Osmangazi University Forensic Department between 2015-2019 were incest. It was determined that 9 (14.1%) of the cases were male and 55 (85.9%) were female. It was determined that 17 victims (26.6%) were under the age of 12. In the presented study, it is aimed to evaluate the characteristics of incest cases reflected in our Forensic Medicine Department and to share them with the literature.