Öğretmenlerin geleneksel/tamamlayıcı tıp uygulamalarına yönelik tutumu ile sağlık algısı ve sağlık okuryazarlığı arasındaki ilişki
The relationship between teachers' attitudes towards traditional/complementary medicine practices and health perception and health literacy
  1. Tez No: 702728
  2. Yazar: MUSTAFA KARABULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZLI ŞENSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Amaç: Bu çalışma ilkokul öğretmenlerinin geleneksel tamamlayıcı tıp uygulamalarına yönelik tutumu ile sağlık algısı ve sağlık okuryazarlığı arasındaki ilişkiyi incelemek için yapıldı. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı ve kesitsel tipte olan bu araştırma 1 Aralık 2020-28 Şubat 2021 tarihleri arasında, Afyonkarahisar Merkez ilçesine bağlı okullarda çalışan 420 ilkokul öğretmeni ile yapıldı. Bu araştırmada kullanılan anket formunda; hastaların sosyo-demografik özelliklerini sorgulayan sorular, Geleneksel Tamamlayıcı Tıp ile ilgili sorular, Geleneksel Tamamlayıcı Tıp tutum ölçeği, Sağlık Algısı ölçeği ve Sağlık Okuryazarlığı ölçeği yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Introduction: This study was conducted to examine the relationship between primary school teachers' attitudes towards traditional complementary medicine practices and health perception and health literacy. Materials and Methods: This descriptive and cross-sectional study was conducted with 420 primary school teachers working in schools in Afyonkarahisar Central district between December 1, 2020 and February 28, 2021. In the questionnaire used in this research; There are questions about the sociodemographic characteristics of the patients, Traditional Complementary Medicine, Traditional Complementary Medicine attitude scale, Health Perception scale and Health Literacy scale.