Acil serviste kardiyak arrest hastaların cpr sonlandırılmasının bispektral modül cihazı ile değerlendirilmesi
Evaluation of cardiac arrest patients in the emergency department with bispectral module device for cpr termination decision
  1. Tez No: 702729
  2. Yazar: ADNAN HOCAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKİ HAKAN EREN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
AMAÇ: AHA 2015 kılavuzuna göre kardiyopulmoner resüsitasyon (KPR) sırasında geri dönüşsüz beyin hasarı ya da beyin ölümünün tahmin etmek zordur. Resüsitasyonun başlanmaması ya da hayatı sürdürücü tedavinin kesilmesi etik olarak eşittir. Temel yaşam desteği 3 parametreden oluşan sonlandırma kriterleri vardır. Temel yaşam desteğini sonlandırmak için bunların üçü de karşılanmış olmalıdır. Bunlar; arrestin sağlık çalışanı ya da kurtarıcı bir kişi tarafından tanıklı olmaması, 3 tam tur KPR ve OED analizi sonrasında ROSC sağlanmamış olması ve OED şoku verilmemiş olmasıdır. Araştırmamızda amacımız kardiyopulmoner resüsitasyon sonlandırmada BİS etkinliğini saptamaktır. MATERYAL VE METOD: Bu çalışma Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalı, Acil Tıp Kliniği'nde yapıldı. Acil servise arrest olarak getirilen ve Acil serviste arrest olan hastalara BİS cihazı kitapçığına uygun talimatlarla resüsitasyon aksatılmadan bağlandı. Hastanın müdahalesi esnasında 0.dk, 10.dk, 20.dk., 30.dk, 40.dk yani her 10 dakikadaki BİS değerleri alındı. ROSC sağlandığı anda ve Ex kararı verildiğinde BİS takibi bırakıldı. Çalışma 5 ay içinde tamamlandı. Çalışma, istatistiksel olarak power analiz yapıldıktan sonra belirlenen sayı 20 olarak saptandı. Arrest olan 25 hasta çalışmaya alındı. Çalışma verileri SPSS 22.0 Windows versiyon paket programı kullanılarak istatistiksel olarak değerlendirildi. BULGULAR: Çalışmaya katılan 25 hastanın 16'sı Ex olup, 9'unda ROSC sağlandı. Hastaların %64'ü ASH tarafından Acil servise getirildi. %36'sı ise hastane içi tanıklı arrestti. Hastaların ilk andaki BİS değerleri ortalaması 33,48 (± 13,93) saptanırken, Ex anındaki BİS değeri ortalaması 34,06 (± 19,66) ve ROSC sağlandığında 36,56 (± 23,7) olarak saptanmıştır. SONUÇ: Hastanede resüsitatif çabaları sonlandırma kararı tedavi eden hekime aittir ve pek çok faktör göz önüne alınarak karar verilir. Bu faktörler; tanıklı veya tanıksız arrest olması, CPR süresi, ilk arrest ritmi, defibrilasyon süresi, eşlik eden hastalıklar, arrest öncesi durum ve resüsitasyon sırasında bir noktada ROSC olup olamadığıdır Çalışmamızdaki verilere göre KPR sonlandırmada BİS kullanımının yararı saptanmamıştır. ANAHTAR KELİMELER: Acil servis, KPR, Arrest, ROSC, BİS,
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: According to the AHA guidelines, it is difficult to predict irreversible brain damage or brain death during cardiopulmonary resuscitation (CPR). Failure to start resuscitation or discontinuation of life-sustaining treatment is ethically equal. There are termination criteria, the basic life support of which consists of 3 parameters. All three of these must be met in order to terminate basic life support. These are; the fact that the arrest patient was not witnessed by a medical worker or a rescuer, ROSC was not provided after 3 full rounds of CPR and OED analysis, and no OED shock was given. Our aim in this study is to determine the effectiveness of BIS in the termination of cardiopulmonary resuscitation. MATERIAL AND METHOD: This study was performed at the Emergency Medicine Department of Gaziantep University Faculty of Medicine. Patients who were brought to the emergency department as an arrest and had an arrest in the emergency department were connected to the BIS device booklet without interruption of resuscitation with the appropriate instructions. During the intervention of the patient 0.dk, 10.dk, 20.dk., 30.dk, 40.dk in other words, BIS values were taken every 10 minutes. As soon as the ROSC was provided and the“ex decision”was made, the BIS tracking was stopped. The study was completed in 5 months. In the study, the number determined after statistical power analysis was performed was found to be 20. 25 Patients with arrest were enrolled in the study. The study data were statistically evaluated using the SPSS 22.0 Windows version package program. RESULTS: The 25 patients participating in the study, 16 of them was Ex and 9 had ROSC. 64% of patients were brought to the Emergency department by ASH. 36% of them were witnessed and in-hospital diagnosed arrest. The first-time BIS values of the patients were found to be 33.48 (± 13.93), while the average BIS value at the time of Ex was 34.06 (±19.66), while the ROSC was found to be 36.56 (±23.7) DISCUSSION AND CONCLUSION: The decision to terminate resuscitative efforts in the hospital belongs to the treating physician and is made taking into account many factors. These factors are if there is an arrest with or without witnesses, CPR duration, first arrest rhythm, defibrillation time, concomitant diseases, pre-arrest condition, and whether there may be ROSC at some point during resuscitation.According to the data in our study, the benefit of using BIS in CPR termination has not been determined. KEYWORDS: Emergency Department, CPR, Arrest, ROSC, BIS