L, N ve T tipi voltaja bağlı kalsiyum kanal blokörlerinin spinal düzeyde morfin analjezisi ve morfin analjezisine gelişen tolerans üzerine etkileri
  1. Tez No: 70274
  2. Yazar: ÖZGÜR YEŞİLYURT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Spinal opioid analjezinin akut ve kronik ağrı tedavisinde önemli bir yeri vardır. Bununla birlikte opioidlerin kronik uygulanması ile analjezik etkilerine karşı tolerans gelişmesi ciddi bir klinik problemdir. Morfinin spinal düzeyde analjezik etkisine gelişen toleransın ortadan kaldırılması opiadların kronik ağrı tedavisinde daha uzun süre uygun analjezi sağlaması yönünden önemlidir. Çalışmamızda L-, N- ve T- tipi voltaja bağlı kalsiyum kanal blokörlerinin spinal düzeyde morfin analjezisi ve morfin analjezisine tolerans gelişimi üzerine etkilerini incelemeyi amaçladık. Sıçanlara kronik olarak intraspinal katater yerleştirildi. Termal nosisepsiyonu değerlendirmek için kuyruk çekme testi kullanıldı. Intraspinal olarak morfin, amlodipin, neomisin, amilorid veya bu blokörlerle morfinin kombinasyonu uygulandı. Intraspinal morfin kuyruk çekme testinde doza bağımlı analjezik etki gösterirken, amlodipin, neomisin ve amilorid kullanılan dozlarında analjezik etki oluşturmadı. Buna karşın, amlodipin (20 jig), neomisin (40 p.g) amilorid (20 jag) morfin ile kombine edilince, blokörler morfinin analjezik etkisini potansiyalize etti. Tolerans gelişimi her gün 9 gün süre ile morfin (10 ng) uygulanması ile elde edildi. Amlodipin (20 ng), neomisin (40 ng) ve amilorid (20 jig)' in 9 gün süre ile morfinle (10 jxg) birlikte uygulanması morfine tolerans gelişimini ortadan kaldırdı. Bu sonuçlar, L-, N- ve T-tipi voltaja bağlı kalsiyum kanal blokörlerinin spinal düzeyde morfinin analjezik etkisini potansiyalize ettiklerini ve morfine tolerans gelişimini ortadan kaldırdıklarını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
VII-SUMMARY Spinal opiate analgesia has important role at acute and chronic pain treatment. However, the development of tolerance to analgesic effect is a serious clinical problem. The search for co-analgesic drugs that prolong the viability of treatment with intraspinal administered morphine and increase morphine analgesic effect, has become a main concern. The current study was designed to investigate the effects of L-, N- and T- type voltage dependent calcium channel blockers on the antinocicepcion and the development of tolerance to morphine at the level of the spinal cord. Rats were chronically implanted with catheters in lumbar intraspinal space. Tail-flick test was used to assess thermal nociception. Intrathecal^ administered drugs were morphine, amlodipine, neomycin, amiloride or a combination of morphine and these calcium channel blockers. Intraspinal administration of morphine produced a significant dose- dependent antinociception in the tail-flick test. In contrast, intrathecal administration of amlodipine, neomycin and amiloride did not show any antinociception at the employed doses. However, when amlodipine (20 \ig), neomisin (40 jxg) or amiloride (20 jag) were combined with morphine, significant antinociception was produced. Tolerance development was induced by daily administartion of morphine (10 \xg) for 9 consecutive days. When combined amlodipine (20 fxg), neomisin (40 ng) or amiloride (20 \ig) with morphine (10 p,g) for 9 days, the development of tolerance to analgesic effects of morphine reduced by these blockers. 50