Bitümen dumanlarına maruz kalan işçilerde 1-OH piren ve SCE, yüksek sıklıkta SCE ve MÇ sıklığının araştırılması
The Excretion of urinary 1-OH pyrene and frequencies of SCE, HFCs and MN in workers exposed to bitumen fumes
  1. Tez No: 70273
  2. Yazar: ONUR ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ESAT KARAKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
97 VI. ÖZET Bitumen ve dumanları hayvanlarda karsinojenik veya kokarsinojenik olarak bilinen bazı önemli polisiklik hidrokarbon (PAH) ve türevlerinden oluşmaktadır. Total PAH içeriği bitümen ve dumanlarında kömür katran ürünlerinden daha azdır. Bitümen dumanlarına maruz işçilerde oluşabilecek muhtemel sağlık riski konusunda çok az veri bulunmaktadır56. Asfalt işçileri (n=28) ve mesleki olarak PAH'a maruz kalmayan örnekler (n=28) arasında, PAH'lara mesleki maruziyetin biyolojik belirteci olan idrar 1-OH piren ve bazı genotoksisite parametreleri olan; lenfositlerdeki kardeş kromatid değişimi (SCE), mikroçekirdek (MÇ) ve yüksek sıklıkta SCE hücreleri (HFC)) kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
98 VII. SUMMARY Bitumen samples and fumes consist essentially of polycyclic hydrocarbons (PAH) and their derivatives, some of which are known to be carcinogenic or cocarcinogenic in animals. Total PAH content in bitumen samples and its fumes was lower than those of coal-tar products. There is very limited data on possible health risk from exposure to bitumen fumes in workers58. Urinary 1-hydroxypyrene (1-OH pyrene) as a biomarker of occupational exposure to PAH and some genotoxicity parameters; sister chromatid exchange (SCE), micronuciei (MN) and high frequency of SCE cells have been compared among asphalt workers (n=28) and subject not occupational^ exposed to PAH (n=28). The mean value of 1-OH pyrene excretions of workers was 0.78±0.46 [imol/mol creatinine and also mean 1- OH pyrene for controls was found to be as 0.52±0.44 jimol/mol creatinine (p0.05). The effect of age, smoking and job categories for parameters stated above were also evaluated. In conclusion, our data suggested that PAH exposure was evident and this PAH exposure contributed to the observed genotoxic damage in workers.