Renal replasman tedavi uygulamasının COVID-19 yoğun bakım hastalarının mortalitesi ve hematolojik ve inflamatuvar belirteçler üzerine etkisi
The effect of renal replacement therapy application on mortality and hematological and inflammatory markers of COVID-19 intensive care patients
- Tez No: 702745
- Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN ESEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
AMAÇ: Retrospektif olarak dizayn edilen çalışmamız da temel amaç COVID-19 tanısıyla yoğun bakım ünitesinde yatmakta olan hastalarda renal replasman tedavisi uygulamalarının mortalite üzerine etkisini saptamak ve yoğun bakım yatış süreleri, vazopressör gereksinim ve süreleri, mekanik ventilasyon ihtiyaçları, hematolojik ve enflamatuar laboratuvar parametrelerine olan etkisinin gösterilmesidir. METOD: Bu retrospektif çalışmamıza 18/03/2020 ve 05/03/2021 tarihleri arasında İstanbul Tıp Fakütesi COVID-19 yoğun bakım biriminde yatmış olan 208 tanesi RRT almamış , 66 tanesine RRT almış olmak üzere toplam 274 hasta dahil edilmiştir. Çalışmamızda RRT uygulanan ve uygulanmayan gruplar arasındaki mortalite , prognostik laboratuvar parametreleri, sağkalım analizleri , RRT uygulamasının hematolojik ve enflamatuar laboratuvar parametrelerine olan etkisi ve bu parametrelerin mortalite ile istatistiksel anlamlı ilişkisi olup olmadığına karşılaştırıldı. BULGULAR: COVID-19 tanısıyla yoğun bakımda takip edilen ve RRT ihtiyacı gelişen hastaların durumlarının daha ciddi olduğu ( daha çok mekanik ventilasyon ve vasopressör ihtiyacı, daha yüksek APACHE ve SOFA skoru ve prokalsitonin değeri) saptanmıştır. RRT uygulanan hastaların mortalitesi daha yüksek saptanmıştır. Ayrıca RRT uygulanan hastaların, RRT sonrasında D-dimer değerlerinin yüksek seyrettiği izlenmiştir. Hastaların cinsiyet dağılımlarına bakıldığında istatistiksel olarak erkeklerin daha fazla RRT aldığı görüldü.(54(%28.3)-12(%14.3)) (p:0,014).
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: The main purpose of our study, which was designed retrospectively, is to determine the effect of renal replacement therapy on mortality in patients hospitalized in the intensive care unit with the diagnosis of COVID 19, and to show the effect on intensive care unit length of stay, vasopressor requirement and duration, mechanical ventilation needs, hematological and inflammatory laboratory parameters. METHODS: A total of 274 patients, 208 of whom did not receive RRT and 66 of whom received RRT, who were hospitalized in the COVID-19 intensive care unit of Istanbul Medical Faculty between 18/03/2020 and 05/03/2021 were included in this retrospective study. In our study, mortality, prognostic laboratory parameters, survival analyzes, the effect of RRT application on hematological and inflammatory laboratory parameters and whether these parameters have a statistically significant relationship with mortality were compared between the groups with and without RRT. RESULTS: It was determined that the conditions of the patients who were followed up in the intensive care unit with the diagnosis of COVID-19 and who needed RRT were more serious (more mechanical ventilation and vasopressor needs, higher APACHE and SOFA scores and procalcitonin value). Mortality was found to be higher in patients who underwent RRT. In addition, it was observed that the patients who underwent RRT had high D-dimer values after RRT. When the gender distribution of the patients was examined, it was seen that males received more RRT statistically.(54(28.3%)-12(14.3%)) (p:0.014).