Geleceğe yönelik bir araştırma: 18-55 yaş arası çalışan bireylerin yakın gelecek çalışma hayatındaki insan-robot ilişkileri hakkındaki algısının Eysenck kişilik özellikleri açısından değerlendirilmesi
A futuristic research: The evaluation of the perception of working individuals aged between 18-55 about human-robot relations in the near future working life from the perspective of Eysenck personality characteristics
  1. Tez No: 702749
  2. Yazar: AYŞE BETÜL ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERHAT ÖZEKES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, İşletme, Science and Technology, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nöropazarlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışmanın amacı, çalışma hayatında olan 18-55 yaş arasındaki bireylerin yakın gelecek hayatında humanoid robotlarla çalışmayı hangi durumlarda istekli olup olmadıklarına ait görüşleri ve bu görüşleri üzerinde Covid 19 pandemi süreci başta olmak üzere hangi faktörlerin ne kadar etkili olduğunu incelemektir. Ayrıca, cevabı veren katılımcıların cevaplarına göre Eysenck Kişilik Envanterindeki hangi kişilik özelliklerine yatkınlığının olduğunun da tespit edilmesi hedeflenmiştir. Bu doğrultuda, 18-55 yaş arasındaki çalışan bireylere, Robot-İş paylaşımlı iş süreçlerine yönelik ilk defa uygulanan bir anket ile birlikte Eysenck Kişilik Anketi uygulanmıştır. Ankete katılan 200 kişiden, 137 adet katılımcı yönetici olarak çalıştığını ve 175 adet katılımcı ise Covid 19 döneminde uzaktan çalışmayı deneyimlediğini belirtmiştir. Yapılan çalışmada, katılımcıların robot-insan paylaşımlı süreçlerdeki istekliliğini ölçen sorulara en çok“Hayır”cevabının verildiği ve bu cevabın üzerinde en çok etkili olan faktörün, robotların hareketlerinin duygulardan uzak hesaplamaya dahil olması olduğu, bununla birlikte Covid 19 pandemi sürecinin de en az etkili faktör olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the opinions of individuals between the ages of 18-55 who are willing to work with humanoid robots in their near future life, and which factors, especially the Covid 19 pandemic process, are effective on these views. In addition, according to the answers of the participants, it was aimed to determine which personality traits they were predisposed to in the Eysenck Personality Inventory. In this direction, Eysenck Personality Questionnaire was applied to working individuals between the ages of 18-55, together with a questionnaire applied for the first time on Robot-Work-shared work processes. Out of 200 people who participated in the survey, 137 participants stated that they worked as managers and 175 participants stated that they had experienced working remotely during the Covid 19 period. In the study, the most effective answer was“No”to the questions measuring the willingness of the participants in robot-human shared processes, and the most effective factor was that the movements of the robots were included in the calculations away from emotions, and the Covid 19 pandemic process was also the least effective factor.