Plazada çalışan yetişkinlerin gelecek kaygıları ve bağlanma stillerinin bazı değişkenler açısından incelenmesi
Investigation of future concerns and attachment styles of plasma adults in terms of some variables
- Tez No: 485543
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BARIŞ ÖNEN ÜNSALVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırmada, plazalarda çalışan yetişkin bireylerin geleceğe yönelik kaygı düzeyleri ve bağlanma stillerinin çeşitli sosyodemografik değişkenlere göre incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini 18-65 yaş arası, plazalarda çalışan 383 birey oluşturmaktadır. 18 yaş altı ve 65 yaş üstü, mevcut işinde 6 aydan daha az bir süredir çalışan bireyler araştırma kapsamına dahil edilmemiştir. Araştırmada araştırmacı tarafından hazırlanan 'Kişisel Bilgi Formu', Derogatis tarafından geliştirilen 'Kısa Semptom Envanteri', Spielberger ve Gorsuch tarafından geliştirilen 'Durumluluk-Sürekli Kaygı Ölçeği', Brennan ve arkadaşları tarafından geliştirilen 'Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri' ve Morris Rosenberg tarafından geliştirilen 'Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği' kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda, plazada çalışan yetişkin bireylerden kadın çalışanların kaygı düzeylerinin, erkek çalışanlardan daha yüksek olduğu bulunmuştur. Araştırmada sendika üyesi olmayan çalışanların kaygı düzeylerinin sendika üyesi olan bireylere göre daha yüksek olduğu görülmüştür. Sendika üyesi olan çalışanların benlik düzeylerinin olmayan çalışanlara göre daha yüksek olduğu saptanmıştır. Mesleki kıdemi 0-5 yıl olan çalışanların, mesleki kıdemi 6-10 yıl ile 16 ve üstü yıl olan plazada çalışan yetişkinlere göre kaygılı bağlanma düzeylerinin yüksek olduğu belirlenmiştir. 41 ve üstü yaşında olan plazada çalışan yetişkinlerin kaygılı bağlanma düzeyleri 20-30 ve 31-40 yaş çalışanlarına göre yüksek olduğu belirlenmiştir. Ayrıca 20-30 yaş olan çalışanların ise 31-40 ve 41 ve üstü yaş olan çalışanlara göre kaçınma stili bağlanma düzeyi yüksek olduğu bulunmuştur. Çocuk sayısı 3 ile 4 ve üstü olan plazada çalışan yetişkinlerin kaygılı bağlanma düzeyleri çocuğu olmayan plaza çalışanlarına göre yüksek olduğu belirlenmiştir. Diğer taraftan çocuğu olmayan plaza çalışanların kaçınma stili bağlanma düzeyinin yüksek olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the future anxiety levels and attachment styles of the adult individuals working in the plazas according to various sociodemographic variables. The sample of the study consisted of 383 individuals aged 18-65 years working in the plazas. Individuals under the age of 18 and over 65 years old who work less than 6 months in their current job have not been included in the survey. 'Brief Symptom Inventory' developed by Derogatis, 'Situational-Trait Anxiety Scale' developed by Spielberger and Gorsuch, 'Experiences of Nearby Relations' developed by Brennan et al. 'Rosenberg' developed by Morris Rosenberg, developed by Brennan et al. Self Respect Scale 'was used. As a result of the research, it was found that the level of anxiety of female the employees who are adults working in plaza was higher than that of male workers. In the survey, it was seen that the level of anxiety of the employees who were not union members was higher than that of union members. The union members were found to have a higher self-esteem than the non-union members. Workers with vocational seniority of 0 to 5 years were found to have higher levels of anxious attachment than adults working in the plaza with occupational ages which have 6-10 years and 16 years and older. Adults working in plazas aged 41 and over were found to have higher levels of anxious attachment than those aged 20-30 and 31-40 years of age. In addition, the employees who are 20-30 years of age have higher levels of avoidance style attachment than workers who are 31-40 years old and older. It has been determined that the anxious attachment levels of adults working in plazas and who have 3 to 4 or higher children are higher than those without in plazas. On the other hand, plaza workers who did not have children were found to have a high level of avoidance style attachment.