Diz artroplastisi sonrası dinamik denge ve yürüyüş
Dynamic balance and gait after knee arthroplasty
- Tez No: 702787
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU RAZAK ÖZDİNÇLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Çalışmanın amacı, total diz artroplastisi geçirmiş bireylerin uzun vadede mevcut olan yürüme ve denge etkilenimlerinin şiddeti hakkında objektif ölçümler ile veri elde etmek, elde edilen veriler ile objektif değerlendirmelerde bulunulmuştur. Çalışmaya 15 bilateral ve 20 unilateral TDA geçirmiş kişi, kontrol grubuna ise sağlıklı 30 kişi dahil edilmiştir. Katılımcıların pedabarografik ölçümleri için GHF550 FOOT CHECKER Pedobarografik Analiz Cihazı, yaşam kalitelerini değerlendirmek için SF-36 formu, fiziksel aktivite durumlarını değerlendirmek için IPAQ formu, dinamik denge durumlarını ölçmek için Zamanlı Kalk ve Yürü Testi (ZKYT), ağrı durumlarını değerlendirmek için WOMAC, kinezyofobiyi değerlendirmek için TAMPA Kinezyofobi Ölçeği kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to obtain data on the severity of long-term gait and balance effects of individuals who had undergone total knee arthroplasty, and to make objective evaluations with the obtained data. The study included 15 bilateral and 20 unilateral TKA subjects, and 30 healthy subjects in the control group. GHF550 FOOT CHECKER Pedobarographic Analyzer for pedabarographic measurements of the participants, SF-36 form to evaluate their quality of life, IPAQ form to evaluate their physical activity status, Timed Up and Go Test (TUG) to evaluate their dynamic balance status, WOMAC to evaluate pain status and to evaluate kinesiophobia TAMPA Kinesiophobia Scale was used.