Beyaz yakalıların çalışma hayatı: Yazılımcılar örneği
Working life of white collar: The case of software developers
  1. Tez No: 702799
  2. Yazar: AHMET GİRE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESTER RUBEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
Bu tez çalışmasının amacı beyaz yakalı kategorisinde bulunan yazılımcıların dahil olduğu emek süreçlerini bütünsel olarak kavramaktır. Bunun için yazılım emek süreçlerinde bir başvuru kaynağı olan proje yönetim metodolojileri ve pratikte işleyen yazılım emek süreçleri incelenmiştir. Pratikte işleyen emek süreçlerini kavramak için etnografi yöntemi kullanılmıştır. Katılınan emek süreçlerinde edinilen deneyimler tezin başlıca veri kaynağıdır. Ayrıca farklı emek süreçlerini deneyimleyen birçok yazılımcı ile görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Elde edilen ampirik verinin anlaşılmasında emek süreci tartışmalarından faydalanılmıştır. Araştırılan iki farklı düzlemden elde edilen bulgulara göre, yazılım emek süreçlerinde proje yönetim metodolojileri ve pratik işleyiş arasında farklılıklar mevcuttur. Emek sürecindeki pratik işleyişler ofis içindeki güç ilişkileri doğrultusunda şekillenirken, emek süreci tasarımları iş yerlerinden bağımsız bir biçimde kurgulanır. Bu da proje yönetim metodolojilerinin hesaba katmadığı ancak emek sürecini belirleyen birçok faktörün olduğunu gösterir. Nitekim bu çalışmada da gözlendiği gibi, sermayenin artık değer elde etme tarzıyla ofis içi yönetici ve çalışanlar arasındaki tahakküm ve direniş ilişkileri bu faktörlerden önemli olanlarıdır. Bu ilişkilerin gözlerden kaçırıldığı bir diğer alan da maddi olmayan emek tartışmalarıdır. Bu tez çalışmasında gösterildiği gibi maddi olmayan emek tartışmaları ampirik veri olarak emek süreçlerine bütünsel biçimde yaklaşmazlar, emek sürecine dair genel fikirlerden yola çıkarak yargılara varırlar. Bu da emek sürecinin şekillenişinde emek sürecine dahil olan öznelerin etkinliklerini görünmez kılar. Sonuç olarak maddi olmayan emeğin bir türü olan yazılım emeğinin, emek süreci tartışmalarından faydalanılarak kavranabileceği gösterilmiş oldu. Bu yolla da yazılım emek süreçlerinin proje yönetim metodolojileri tarafından değil ofisteki insanların etkinlikleriyle inşa edildiği gösterildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to understand the labor processes which is including the software developers in the white-collar category in a holistic manner. For this aim, project management methodologies which are labor processes design in software labor processes, and software practical labor processes that work are examined. The method of ethnography has been used to comprehend the labor processes operating in practice. The experiences gained in the labor processes involved are the main data source of the thesis. In addition, interviews were held with many software developers who experienced different labor processes. Labor process discussions were used to understand the empirical data obtained. According to the findings obtained from two different levels of research, there are differences between project management methodologies and practical running in software labor processes. While the practical operations in the labor process are shaped in line with the power relations within the office, the labor process designs are constructed independently of the workplaces. This shows that there are many factors that determine the labor process that project management methodologies exclude. As a matter of fact, as observed in this study, the way in which capital obtains surplus-value and the relations of domination and resistance between in-office managers and employees are the most important of these factors. Another area where these relations are overlooked is the discussion of immaterial labor. As shown in this thesis, discussions of immaterial labor do not approach labor processes holistically with empirical data but make judgments based on general ideas about the labor process. This makes the activities of the subjects involved in the labor process invisible in the shaping of the labor process. As a result, it has been shown that software labor, which is a type of immaterial labor, can be grasped by making use of labor process discussions. In this way, it has been shown that software labor processes are not built by project management methodologies, but by the activities of people in the office.