Acil servise hiperglisemi ile başvuran hastalarda ETCO2 ölçümünün prediktif değeri ve diyabetik ketoasidoz ciddiyeti ile korelasyonu
The predictive value of the measurement of ETCO2 and the correlation with the severity of diabetic ketoacidosis in patients applied to the emergency department with hyperglycemia
- Tez No: 702800
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE EMEKTAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Diyabetes Mellitus (DM), pankreasın hücrelerinden salgılanan insülin hormonunun eksikliği veya etkisizliği nedeniyle ortaya çıkan kronik bir hastalıktır. Diyabetin akut komplikasyonlarından olan Diyabetik Ketoasidoz (DKA) ise hiperglisemi, metabolik asidoz, ketonemi ve elektrolit anormallikleri ile karakterize bir acil durumdur. Kapnografik olarak ölçülen ETCO2 düzeyi, hastanın metabolik durumuyla yakından ilişkili olduğu için, hiperglisemik hastalarda potansiyel olarak DKA'nın varlığını veya yokluğunu tahmin etmekte kullanılabilir. Bu çalışmada amacımız, acil servise başvuran hiperglisemik hastalarda ETCO2 düzeyinin prediktif değerini belirlemek ve DKA ciddiyeti ile korelasyonunu araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışma kapsamında 01/03/2019 ve 01/12/2020 tarihleri arasında keçiören eğitim ve araştırma hastanesi erişkin acil servise başvuran ve çalışmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan hiperglisemik hastalar incelendi. Bulgular: Çalışmaya 84 hasta dahil edilmiş olup 43'ünde (%51.2) izole hiperglisemi, 41'inde ise (%48.8) DKA mevcuttu. Hastaların 41'i (%48.8) kadın, 43'ü (%51.2) erkek olup, hastaların yaş ortancası değeri 51 (IQR %25-75: 44.2-62) olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: Diabetes Mellitus (DM) is a chronic disease that occurs due to the deficiency or ineffectiveness of the insulin hormone secreted from the cells of the pancreas. Diabetic Ketoacidosis (DKA), one of the acute complications of diabetes, is an emergency situation characterized by hyperglycemia, metabolic acidosis, ketonemia and electrolyte abnormalities. The capnographically measured ETCO2 level can potentially be used to predict the presence or absence of DKA in hyperglycemic patients, as it is closely related to the patient's metabolic status. Our aim in this study is to determine the predictive value of ETCO2 level in hyperglycemic patients admitted to the emergency department and to investigate its correlation with DKA severity. Material and Methods: Within the scope of the study, hyperglycemic patients who applied to the adult emergency service of Keçiören Training and Research Hospital between 01/03/2019 and 01/12/2020 and met the inclusion criteria of the study were examined. Results: 84 patients were included in the study, and 43 (51.2%) had isolated hyperglycemia and 41 (48.8%) had DKA. 41 (48.8%) of the patients were female and 43 (51.2%) were male, and the median age of the patients was 51 (IQR 25-75%: 44.2-62).