Oyun çağı çocuklarında ameliyat öncesi terapötik oyunun anksiyete ve korku düzeyine etkisi
The effect of preoperative therapeutic play on anxiety and fear levels in play age children
- Tez No: 702804
- Danışmanlar: PROF. DR. NEJLA CANBULAT ŞAHİNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma 3-6 yaş grubu çocuklarda ameliyat öncesi dönemde korku ve anksiyetenin azaltılmasında terapötik oyunun etkisinin araştırılması amacıyla ön test-son test kontrol gruplu deneysel araştırma tasarımında planlandı. Araştırma, Temmuz-2020 ve Ocak-2021 tarihleri arasında bir Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin cerrahi servislerinde ameliyat olacak 3-6 yaş grubu toplam 37 çocukla (20 deney, 17 kontrol) gerçekleştirildi. Çalışmanın verileri sosyo-demografik form, Çocuk Anksiyete Skalası-Durumluluk, Çocuk Korku Ölçeği (ÇKÖ) ile toplandı. Veriler SPSS 21 programında tanımlayıcı istatistikler, Shapiro Wilk Ki kare, Mann Whitney U ve Wilcoxon testleri ile değerlendirildi, p0,05).
Özet (Çeviri)
This study was planned in an experimental research design with a pretest-posttest control group in order to investigate the effect of therapeutic play on reducing fear and anxiety in children aged 3-6 years before surgery. The research was carried out with 37 children (20 experiments, 17 controls) in the 3-6 age group who will be operated in the surgical wards of a Training and Research Hospital between July-2020 and January-2021. The data of the study were collected by socio-demographic form, Child Anxiety Scale-State Status, Child Fear Scale (CCS). The data were evaluated using descriptive statistics, Shapiro Wilk, Chi-square, Mann Whitney U and Wilcoxon tests in the SPSS 21 program, p 0.05).