Rezistivite ve DES yöntemleri ile yeraltı suyu araştırmalarına Gölovası örneği (Ceyhan –Adana)
UNDERGROUND WATER RESEARCH WITH RESISTIVITY AND DES METHODSEXAMPLE OF GÖLOVASI( CEYHAN/ADANA)
  1. Tez No: 702803
  2. Yazar: MUZAFFER ÇAĞLAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ERYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışma Adana İli, Ceyhan İlçesi Gölova'sı civarını kapsamaktadır. İnceleme alanının jeolojisi ve geçmişte yapılmış çalışmaların bilgileri derlenmiş ve yeraltı suyu olasılık potansiyelini belirlemek amacı ile düşey elektrik sondaj yöntemi uygulanmıştır. Akifer olabilecek birimlerin kalınlık ve derinliklerini varsa çatlak sistemlerini tespit etmek amacıyla, 7 lokasyonda 100-250 metre derinlikli Jeofizik-Rezistivite Sondaj Ölçümleri (DES) yapılmıştır. Çalışmada Schlumberger elektrot düzeni tercih edilmiştir. Arazide uzaklığın değişkeni olarak ölçülen özdirenç farklılıklarının çalışmaları yapılmış, derin görünür özdirenç (ρa) eğrilerinden yararlanılarak yeraltındaki jeolojik yapı katmanları tesbip edilmiştir. Ölçüm noktalarının yerleri ve lokasyonları gösterilmiş, ölçümlerin bilgisayarla değerlendirilmesi sonucunda araziye ait yapı kesitleri çıkarılmıştır. Jeofizik rezistivite cihazı olarak İSVEÇ-ABEM firması patentli METZ marka, akü beslemeli, dijital ve bilgisayarlı doğru akım Rezistivite cihazı SAS-203 kullanılmıştır. Bu çalışma kapsamında jeofizik çalışmalardan sonra arazide jeolojik etüd ve sondajlar yapılmıştır. Sondaj kuyularından alınan yer altı suyu numuneleri kimyasal analize tabi tutulmuştur. Ortaya çıkan tüm bulguların değerlendirilmesi sonucunda Jeofizik-Rezistivite ölçümleri ışığı ve ön görüsünde açılan sondaj kuyusu verileri ve analizlerinin Jeofizik ölçümlerle uyumlu olduğu bu çalışma kapsamında saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study covers the vicinity of Adana Province, Ceyhan District, Gölova. The geology of the study area and the information of past studies were compiled and vertical electrical drilling method was applied to determine the groundwater probability potentials. Geophysical-Resistivity Drilling Measurements (DES) with a depth of 100-250 meters were carried out at 7 locations in order to determine the thickness and depth of geological units that could be aquifers, if any, and crack systems. Schlumberger electrode arrangement was preferred in the study. Studies of the resistivity differences measured as the variable of the distance in the field were performed, and the underground geological structure layers were determined by using deep apparent resistivity (ρa) curves. The place and location of the measurement points have been shown, and the cross sections belonging to the land have been created as a result of the computer evaluation of the measurements. As a geophysical resistivity device, a battery powered, digital and computerized direct current resistivity device SAS-203, which is a patented METZ brand by SWEDEN-ABEM, was used. Within the scope of this study, after geophysical studies, geological studies and drillings were carried out in the field. Groundwater samples taken from the boreholes were subjected to chemical analysis. As a result of the evaluation of all the findings, it was determined that the light of the Geophysical-Resistivity Measurements and the borehole data and analysis drilled in the projection are compatible with the Geophysical measurements.