Yenidoğanlarda topuk kanı alma işlemi sırasında hissedilen ağrıyı azaltmada farklı yöntemlerin karşılaştırılması
Comparison of different methods for reducing pain in heel blood in newborns
  1. Tez No: 702805
  2. Yazar: TUĞBA KARGA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BETÜL YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Bu çalışma miadında doğmuş yenidoğanlarda topuk kanı alma işlemi sırasında hissedilen ağrının azaltılmasına yönelik üç farklı yöntemin karşılaştırılması amacıyla randomize kontrollü deneysel olarak yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma, 18 Kasım 2019-31 Mayıs 2020 tarihleri arasında Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Doğum Servisinde yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini dahil edilme kriterlerine uyan Kadın Doğum Servisinde doğum sonrasında anneleriyle birlikte yatmakta olan miadında doğan (38-42 hafta) sağlıklı yenidoğanlar oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini her bir çalışma grubu için 30 yenidoğan (emzirme grubu; n=30 tentene temas grubu; n=30, sarmalama+kucağa alma grubu; n=30) olacak şekilde toplam 90 yenidoğan oluşturmuştur. Veriler araştırmacı tarafından“Ebeveyn ve Yenidoğan Bilgi Formu”,“Yenidoğan Bebek Ağrı Ölçeği (NIPS)”ve“Yenidoğan Ölçüm Çizelgesi”kullanılarak toplanmıştır. Kalp atım hızı ve oksijen saturasyonu pulse oksimetre cihazı, ağlama/işlem süresi kronometre ve ses kayıt cihazı kullanılarak belirlenmiş ve ilgili forma kaydedilmiştir. Yenidoğanların ağrı düzeyi, oksijen saturasyonu, kalp atım hızı ve ağlama süreleri işlem öncesi (t0: işlemden 2 dakika önce), işlem sırasında (t1: topuk delme işleminden sonraki ilk 10 saniyedeki en yüksek değer) ve işlem sonrası (t2: işlemden 2 dakika sonra) olmak üzere üç farklı zaman diliminde ölçülerek kaydedilmiştir. Araştırma verileri SAS 9.4 paket programı ve IBM SPSS 26 (Statistical Package for the Social Sciences) paket programı kullanılarak bir uzman yardımıyla değerlendirilmiştir. Araştırmanın sonunda yapılan istatistiksel güç analizinde α=0.05 anlamlılık düzeyinde araştırmanın gücü 0.81-0.99, etki büyüklüğü ise 0.02 ile 0.68 aralığında bulunmuştur. Bulgular: Araştırmada çalışma gruplarının sosyodemografik özellikleri ile yenidoğanların bazı özelliklerinin birbirine benzer olduğu bulunmuştur (p>0,05). Çalışma gruplarındaki yenidoğanların işlemden önceki 2. dakika NIPS ağrı puanı medyan değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark olmadığı (p>0,05), işlem başladıktan sonraki 10. saniye ve işlemden sonraki 2. dakika NIPS ağrı puanı medyan değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark olduğu bulunmuştur (p0,05), işlem başladıktan sonraki 10. saniye, işlemden sonraki 2. dakika ise çalışma gruplarındaki yenidoğanların kalp atım hızı medyan değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark olduğu bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: This study was carried out as a randomized controlled experimental trial to compare three different methods regarding reducing pain felt during heel lance procedures in term neonates. Materials and Methods: The study was conducted at the Gynecology Obstetrics Department of Kütahya Health Sciences University, Evliya Çelebi Training and Research Hospital, between November 18, 2019, and May 31, 2020. The population of the study consisted of healthy neonates (38-42 weeks) born at term, who met the inclusion criteria and were hospitalized with their mothers in the Gynecology Service after delivery. The sample of the study consisted of newborns in total 90, and 30 newborns (breastfeeding group; n=30 skin-to-skin contact group; n=30; swaddling and holding group; n=30) for each study group. Data were collected by the researcher using the“Parent and Newborn Information Form”,“Newborn Infant Pain Scale (NIPS)”, and“Newborn Measurement Chart”. Heart rate and oxygen saturation were determined using a pulse oximeter device and crying/procedure time was determined using a stopwatch and voice recorder and then recorded on the relevant form. The pain level, oxygen saturation, heart rate and crying times of the newborns were measured and recorded in three different time periods as before (t0: 2 minutes before the procedure), during (t1: the highest value in the first 10 seconds after the heel lance) and after the procedure (t2: 2 minutes after the procedure). The research data were evaluated with the help of an expert using the SAS 9.4 package program and IBM SPSS 26 (Statistical Package for the Social Sciences) package program. At the end of the study, in the statistical power analysis, the power of the study was found to be 0.81-0.99 at the α=0.05 significance level, and the effect size was found to be between 0.02 and 0.68. Results: In the study, it was found that the sociodemographic characteristics of the study groups and some characteristics of the newborns were similar to each other. (p>0.05). There was no statistically significant difference between the 2nd minute NIPS pain score median values of the newborns in the study groups before the procedure (p>0.05). However, it was found that there was a statistically significant difference between the median NIPS pain score at the 10th second after the procedure and the 2nd minute after the procedure (p0.05). However, it was found that there was a statistically significant difference between the median heart rate values of the newborns in the study groups at the 10th second after the procedure and the second minute after the procedure (p0.05). There was no statistically significant difference between the median crying time values of the study groups during the 2 minutes before the procedure and during the procedure (p>0.05).