Vergilerin kanuniliği ilkesi
The law of taxes principle
- Tez No: 702821
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜLKÜF AYRANGÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Vergiler; niteliği itibariyle bünyesinde temel hak ve hürriyetlere doğrudan müdahaleleri içeren hükümleri barındırmaktadır. Vergilerin bu yönü yasama organınca hazırlanacak vergi kanunlarının kanunilik ilkesi kapsamında düzenlenmesini zorunlu kılmaktadır. Bu çalışmanın amacı vergilerin kanuniliği ilkesinin anlamı, sistematiği ve tarihsel gelişimini ortaya koyarak vergi kanunlarının içermiş olduğu hükümleri anayasal ve diğer ilkeler kapsamında değerlendirilmesini sağlamak ve vergi kanunlarının taşıması gereken unsurlara kanunilik ilkesi kapsamında açıklık kazandırmaktır. Bu kapsamda çalışmada Anayasa Mahkemesi, Danıştay ve Vergi Mahkemesi kararlarına yer verilerek yargı organlarının kanunilik ilkesine bakış açılarına ve vergi kanunlarının hangi esaslar dahilinde uygulanması gerektiği noktasındaki kanaatleri açıklanarak kanunilik ilkesine aykırılık oluşturan hususlar yargı kararları doğrultusunda değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Taxes; By its nature, it contains provisions that directly interfere with fundamental rights and freedoms. This aspect of taxes necessitates the regulation of tax laws to be prepared by the legislature within the scope of the principle of legality. The aim of this study is to reveal the meaning, systematic and historical development of the principle of legality of taxes, to ensure that the provisions of the tax laws are evaluated within the scope of constitutional and other principles and to clarify the elements that tax laws should bear within the scope of the principle of legality. In this context, in the study, the decisions of the Constitutional Court, the Council of State and the Tax Court are included, the perspectives of the judicial organs on the principle of legality and their opinions on the basis of which tax laws should be applied, and the issues that constitute a violation of the principle of legality are evaluated in accordance with the judicial decisions.