Hemşirelik öğrencileri için akademik öz yeterlilik ölçeği'nin Türkçeye uyarlanması
Turkish adaptation of academic self-efficacy scale for nursing students
  1. Tez No: 702822
  2. Yazar: GONCA AKTAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ÇİÇEK KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Hemşirelik, Sağlık Kurumları Yönetimi, Education and Training, Nursing, Health Care Management
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Hemşirelik öğrencilerinde akademik öz yeterlilik akademik başarısızlığa karşı koymada önemli bir stratejidir. Ancak ulusal literatürde hemşirelik eğitiminde öz yeterliliğin genel olarak değerlendirildiği görülmektedir. Bu çalışmada, lisans düzeyinde eğitim gören hemşirelik öğrencileri için Bulfone ve arkadaşları (2019) tarafından geliştirilen“Akademik Öz Yeterlilik Ölçeği”ni Türkçeye uyarlayarak geçerlilik ve güvenirlik çalışmasının yapılması amaçlandı. Çalışmanın ikinci amacı, hemşirelik öğrencilerinin akademik öz yeterliliğinin sosyo-demografik özellikleri ve hemşirelik bölümüne ilişkin düşünceleri ile arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Metodolojik ve tanımlayıcı nitelikteki bu araştırmanın örneklem grubunu, Marmara Bölgesi'nde yer alan bir devlet üniversitesinin Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü'nde eğitim gören 235 hemşirelik öğrencisi oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak“Tanıtıcı Bilgi Formu”ve“Akademik Öz Yeterlilik Ölçeği”nin özgün formu kullanıldı. Ölçeğin çeviri-geri çevirisi yapıldıktan sonra ölçek 20 uzman görüşüne sunuldu ve dil ve kapsam geçerliliği için KGO skorları 0.80 ve üzerinde bulundu. Ölçeğin yapı geçerliliğini değerlendirmek için doğrulayıcı faktör analizi kullanıldı. Cronbach alfa iç tutarlılık katsayısı 0,825 ile yüksek derecede güvenilir bulundu. Madde-toplam puan korelasyon değeri 0,321 ile 0,747 arasında değiştiği; test tekrar test güvenirliği ise 0.817 olduğu bulundu. Araştırmaya katılan hemşirelik öğrencilerin çoğu kadın ve 25-28 yaş aralığındaydı.
Özet (Çeviri)
Academic self-efficacy is deemed a noteworthy strategy for standing out against academic failure in undergraduate nursing students. Yet, the national literature host studies only superficially evaluating self-efficacy in nursing education. Therefore, the present study aimed to explore psychometric properties of the“Academic Nurse Self-Efficacy Scale”(ANSEC) developed by Bulfone et al. (2019), in the Turkish context. Moreover, we attempted to reveal the relationship between the academic self-efficacy among nursing students and their socio-demographic characteristics and thoughts on the program. The sample of this methodological, descriptive study consisted of 235 undergraduate nursing students at a state university. We collected the data using a demographic information form and the ANSEC. Following the translation-back-translation procedure, we submitted the draft form to the opinions of 20 experts. We calculated its content validity index (CVI) values to be 0.80 and above. Then, we performed confirmatory factor analysis (CFA) to examine its construct validity. Moreover, we calculated its internal consistency coefficient and found out the scale to be highly reliable (α = 0.825). Finally, we reported the item-total correlation values to vary between 0.321 and 0.747, while test-retest reliability was 0.817. The majority of the participants were females and between 25-28 years.