Fare trakeasının çeşitli ajanlara yanıtlarında dokunun elde edilme zamanının önemi var mı?
Is time of the obtaining tissue important in the responsiveness of mice trachea to various agents?
- Tez No: 70283
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN ZENGİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
40 ÖZET Bu çalışmada, fare trakea halkalarının çeşitli kasıcı ve gevşetici ajanlara yanıt verirliliğinde preparatın elde edildiği zamana bağlı farklar olup olmadığı araştırılmıştır. Bu amaçla, doğumlarından itibaren 12 saat aydınlık, 12 saat karanlık olacak şekilde ışık periyodu ile senkronize edilmiş albino erkek fareler dörder saat arayla (0900, 1300, 1700, 2 100, Ol00, 0500) üretan anestezisini takiben kanatılarak öldürülmüştür. İzole edilen trakea halkaları organ banyosuna yerleştirilmiş ve muskarinik agonistlerden asetilkolin ile karbakol'ün kümülatif kontraktil yanıtlan ile karbakol ile submaksimum önkasılma uygulanan trakea halkalarında verapamil, diltiazem, nikardipin, teofilin, pentoksifilin, sodyum nitroprusiyat ve gliseril trinitrat'ın gevşetici etkilerindeki zaman bağımlıhğı incelenmiştir. Günün altı değişik saatinde elde edilen preparatlardaki agonist yanıtlarının karşılaştırılmasında her konsantrasyona verilen yanıtlardan başka EC50 ve maksimum yanıt değerleri kullanılmıştır. İncelenen ajanlardan sadece kalsiyum kanal blokörü verapamil'in gevşetici yanıtlarında güniçi ritim bulunmuştur. Verapamil'in bu etki farklılığı kalsiyum kanal blokörlerinin doku selektiviteleri ve etki mekanizmalarındaki farklar açısından tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
41 SUMMARY In the present study, time dependent differences in the sensitivity of mice tracheal rings to various constricting and relaxing agents have been investigated. For this purpose male albino mice, synchronized to a 12-hour light and 12-hour darkness schedule throughout their life span were anesthetized with urethane and have been sacrificed by exsanguination from abdominal aorta at four hour intervals (0900, 1300, 1700, 2100, 0100, 0500). Following isolation, tracheal rings were placed in organ baths and time dependence of cumulative contractile responses to muscarinic agonists ACh and carbachol and relaxation responses to verapamil, diltiazem, nicardipine, teophylline, pentoxifylline, sodium nitroprusside and glyseryl trinitrate were obtained. To compare the effects of the agents, EC50 and maximum responses besides responses to each concentration of the agonists were analysed. Significant circadian variations have been observed only for the relaxation responses to calcium channel blocker verapamil. This time dependency is discussed with respect to the tissue selectivity and mechanisms of actions of the calcium channel blockers.