Improving indoor air quality for greener school buildings via simulation-based decision support tools: A case study in Erbil
Simülasyon tabanlı karar destek araçlarıyla daha yeşil okul binaları için iç hava kalitesinin iyileştirilmesi: Erbil'de bir vaka çalışması
  1. Tez No: 702831
  2. Yazar: REKAR ZEKRI ISSA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUZAN GİRGİNKAYA AKDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışma, Irak'ın Erbil kentindeki bir ilköğretim okulunda ölçümlenen zayıf iç hava kalitesi (İHK) sorununu çözmeyi amaçlamaktadır. İHK parametreleri ölçümleri, okulun 10 sınıfında okul saatleri sırasında ve sonrasında 5 aylık bir süre boyunca alınmıştır. Çalışmayı daha da güçlendirmek için binanın özelliklerinin tasarımının sınıflardaki IAQ'yu nasıl etkilediği üzerine bir tartışma yapılmıştır. İHK ölçümü sonuçları, okuldaki CO2 ve partikül madde seviyelerinin WHO eşiklerinin çok üzerinde olduğunu göstermektedir. Örneğin, ortalama iç mekân CO2 seviyeleri 1000 ppm'nin üzerinde bulunmuştur. Dolu ve boş durumlar için tüm sınıflarda kaydedilen ortalama kapalı partikül madde PM10 ve PM2.5 seviyeleri sırasıyla 20 ve 10μg/m3'ün üzerindedir. Bulgular, sınıflardaki zayıf İHK'nin, optimal olmayan sınıf tasarımı, çapraz havalandırma eksikliği ve öğrenciler tarafından solunan CO2'i absorbe edecek bitki eksikliğinin kombinasyonundan kaynaklandığını göstermektedir. Sonuçlara dayalı olarak, İHK'ni iyileştirmek için dört yeni tasarım çözümü önerilmektedir: sınıfların yeniden boyutlandırılması, pencerelerin yeniden boyutlandırılması, öğrenci sayısının azaltılması ve çevre dostu malzemelerin yerleştirilmesi.ve ağaç dikme gibi yeşil bina tasarım yönergeleri de önerilmektedir. Ayrıca, okuldaki İHK'ni iyileştirecek çeşitli senaryoları simüle etmek için karar destek araçları kullanılmıştır. Simülasyon sonuçları, 50 sağlıklı öğrencinin yer aldığı bir sınıfta optimum İHK seviyesi için cephe açıklığının yeniden boyutlandırılması senaryosunda 2,75 m2'lik alana sahip hava giriş pencerelerinin yerleşiminin, 0,041 km/h rüzgar hızına karşılık gelen 0,00062475 m3/s hava akış hızında yeterli hacimde oksijen sağlamak için kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to solve the problem of poor IAQ in an elementary school in Erbil, Iraq. The IAQ parameters measurements were taken over 5 months during and after school hours in 10 classrooms of the school. To further strengthen the study, a discussion on how the building features design affected the IAQ in the classrooms was done. IAQ results indicate that the IAQ in the school was well above the WHO thresholds. For instance, average indoor CO2 levels were above 1000 ppm. Mean indoor particulate matter PM10 and PM2.5 levels recorded in all classrooms for the occupied and vacant cases were higher than 20 and 10μg/m3 respectively. Findings suggest that the poor IAQ in the classrooms is due to a combination of sub-optimal classroom design, lack of cross ventilation, and lack of greenery to take the CO2 exhaled by pupils. Based on the results, four new design solutions for improving the IAQ were proposed namely: classroom resizing, windows resizing, reducing students' number, and installing eco-friendly materials. To make the IAQ levels better, green building design guidelines such as the planting of trees were also recommended. Furthermore, simulation-based decision support tools were used to simulate various scenarios that would improve IAQ in the school. Simulation results show that upon façade opening resizing, the layout of the air inlet windows (area of 2.75 m2) can be used to deliver enough volume of oxygen at an airflow rate of 0.00062475 m3/s corresponding to a wind speed of 0.041 km/h for 50 healthy students.