Yenilenebilir enerji finansmanında yeşil tahvil: Türkiye değerlendirmesi
Green bonds in renewable energy finance: Turkey evaluation
  1. Tez No: 702832
  2. Yazar: PINAR PAŞA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ORÇUN GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Hızla büyüyen ve gelişen dünyada refah bir yaşam seviyesi için ihtiyaç duyulan enerjinin önemi yadsınamayacak bir gerçek. Nüfus artışı, sanayileşme, teknolojinin yaygınlaşması Enerji tüketimini her gecen gün daha da arttırmaktadır. İnsan hayatını kolaylaştıran ve hiç farkında olmadan kolay ve hızlı bir şekilde tüketilen enerjinin üretimi çok zahmet gerektiren aşamalardan geçerken yüksek maliyeti de beraberinde getirmektedir. Sanayi devriminden bu zamana kadar enerji ihtiyacının karşılanabilmesi için ağırlıklı olarak kömür, petrol ve doğal gaz gibi fosil yakıtlar kullanılmış ve günümüzde de bu gazların kullanılması hala devam etmektedir. Fosil yakıt kullanımı küresel ısınmaya sebebiyet vermekte çevreye verdiği zararlarla sera gazı emisyonunun artmasına neden olmaktadır. Sera gazı emisyonun en önemli nedeni karbondioksit salınımıdır. Bu da fosil yakıt kullanımından kaynaklanmaktadır. Günümüzde enerji ihtiyacını karşılayabilmek için ağırlıklı olarak kullanılan fosil yakıtlar (kömür, petrol ve doğal gaz) yerine, iklim değişikliğine neden olmayan çevreye duyarlı, çevre dostu ve küresel ısınmaya sebep olamayan yenilenebilir enerji kaynaklarının (rüzgâr, güneş, jeotermal, biyokütle, hidroelektrik, hidrojen ve deniz kökenli enerji kaynakları) kullanımının artırılması gerektiği belirtilmektedir. Yenilenebilir enerjinin dünyada yarattığı olumlu etkilere rağmen enerji üretimindeki payının hala düşük seviyede olduğu görülmektedir. Yenilenebilir enerjinin payının düşük olmasının birçok nedeni vardır. Finansman sorunu bunlar içinde önemli bir yere sahiptir. Yeşil tahvil uzun vadeli finansman aracı olarak yenilenebilir enerjinin finansmanında öne çıkmaktadır. Bu çalışmanın amacı dünyada yeşil tahvil ihracı ile ilgili uygulamaları araştırıp Türkiye'de yenilenebilir enerjinin finansmanında yeşil tahvil üzerine bir değerlendirmede bulunmaktır.
Özet (Çeviri)
The importance of the energy needed for a prosperous life level in a rapidly growing and developing world is an undeniable fact. Population growth, industrialization, and widespread use of technology increase energy consumption day by day. The production of energy, which facilitates human life and is consumed easily and quickly without being aware of it, has stages that require a lot of effort. This creates high costs. Fossil fuels such as coal, oil and natural gas have been used mainly to meet the energy needs since the industrial revolution and these gases are still being used today. With its damage to the environment, the use of fossil fuels causes global warming and increases greenhouse gas emissions. The most important cause of greenhouse gas emission is carbon dioxide emission. This is due to the use of fossil fuels. It is stated that instead of fossil fuels (coal, oil and natural gas), which are mainly used to meet the energy need, environmentally friendly and renewable energy sources that do not cause global warming (wind, solar, geothermal, biomass, hydroelectric, hydrogen and marine energy sources), should be increased. Despite the positive effects of renewable energy in the world, its share in energy production is still low. There are many reasons why the share of renewable energy is low. The problem of financing is the main reason. As a long-term financing instrument, green bonds have significant importance in financing of renewable energy. The aim of this study is to research the practices related to the issuance of green bonds in the world and to evaluate green bonds in financing of renewable energy in Turkey.