Serebral anevrizma tedavisinde uzun dönem sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of long-term results in cerebral aneurysm treatment
- Tez No: 702839
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ ARAS
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin-Sinir ve Omurilik Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: İntrakranyal anevrizmalarda, cerrahi ve endovasküler tedavi yöntemlerinin 18 yıllık dönemde retrospektif olarak sonuçlarının karşılaştırılmasıdır. Gereç ve Yöntemler: İstanbul Üniversitesi, İstanbul Tıp Fakültesi Beyin ve Sinir Cerrahi Anabilim Dalı'nda 2001-2018 yılları arasında“intrakranyal anevrizma”tanısı konulmuş toplam 1183 (722 kadın, 461 erkek; yaş ortalaması 51,3±12,4 yıl) hasta incelendi. Cerrahi ve endovasküler tedavi yöntemlerinin sonuçları, epidemiyolojik veriler, anevrizmanın lokalizasyonu, World Federation of Neurosurgical Societies (WFNS) derecesi, hastaneye başvuru semptomları, tedavi öncesi ve sonrası saptanan nörolojik muayene bulguları, mortalite ve morbiditeye etki eden diğer hastalıkları, komplikasyonlar, mortalite, geçici ve kalıcı gelişen nörolojk defisitler, kontrol“digital substraction angiography”(DSA)'de rest dolum olup olmaması, taburculuk sırasındaki Glasgow Sonuç Ölçeği (GSÖ) gibi değerleri göz önüne alınarak karşılaştırıldı. Sonuçlar: Cerrahi ve endovasküler tedavi yöntemlerinin ortalama GSÖ skorları kovaryans analizi ile karşılaştırıldığında her iki grup arasında anlamlı fark saptanmamıştır (p=0,542). Ancak, anevrizmalar lokalizasyonlarına göre sınıflandırılarak değerlendirildiğinde anterior komunikan arter (AKoA) anevrizmalarında cerrahi grubun GSÖ sonuçlarının endovasküler gruba göre istatistiksel anlamlı yüksek olduğu saptanmıştır (p=0,004). Diğer lokalizasyonlarda iki tedavi yöntemi arasında istatiksel olarak anlamlı fark belirlenmemiştir. Özellikle İKA ve VBS anevrizmalarında son yıllarda sıklıkla endovasküler yöntemin tercih edilmesi sebebiyle, cerrahi yöntem ile kapatılan anevrizma sayılarının azlığı, bu çalışmanın kısıtlılıklarından bir tanesidir. İşlem sonrasında yapılan kontrol DSA sonuçları incelendiğinde cerrahi tedavi gören grupta %11,5, endovasküler tedavi grubunda %41,6 oranında rest anevrizma izlenmiştir (p=0,001). Her iki yöntemin mortalite ve morbidite oranlarına bakıldığında da iki yöntem arasında anlamlı fark saptanmamıştır. AKoA anevrizmaları gibi cerrahi tedaviye uygun lokalizasyonlarda bile son yıllarda endovasküler yöntemin tercih edilme oranlarının arttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Objective: To retrospectively compare surgical and endovascular treatment methods in intracranial aneurysms over an 18-year period. Material and Methods: A total of 1183 (722 females, 461 males; mean age 51.29±12.44 years) patients diagnosed with“intracranial aneurysm”in Istanbul University, Istanbul Faculty of Medicine, Department of Neurosurgery between 2001-2018 were analyzed. Results of surgical and endovascular treatment methods, epidemiological data, localization of aneurysm, World Federation of Neurosurgical Societies (WFNS) grade, symptoms on admission to hospital, neurological examination findings before and after treatment, other diseases affecting mortality and morbidity, complications, mortality, transient and permenant neurologic deficits, rest filling in control digital subtraction angiography (DSA), and Glasgow Outcome Scale (GOS) at discharge were compared. Results: When the mean GOS of surgical and endovascular treatment methods were compared with covariance analysis, no significant difference was found between the two groups (p=0.542). However, when the aneurysms were classified and evaluated according to their localization, the GOS results of the surgical group in anterior communicating artery (ACoA) aneurysms were found to be statistically significantly higher than the endovascular group (p=0.004). Especially in ICA and VBS aneurysms, due to the preference of endovascular method in recent years, the lack of aneurysms closed by surgical method is one of the limitations of this study. There was no statistically signicant difference between the two treatment methods in other localizations. When the control DSA results after the procedure were examined, rest aneurysm was observed at a rate of 11.5% in the surgical treatment group and 41.6% in the endovascular treatment group (p=0.001). Considering the mortality and morbidity rates of both methods, no significant difference was found between them. Even in localizations suitable for surgical treatment such as ACoA aneurysms, it has been observed that the rate of preference for the endovascular method has increased in recent years.