Cerrahi ve endovasküler tedavinin intrakraniyal arteriyovenöz malformasyonların radyografik ve klinik çıktılarına etkilerinin değerlendirilmesi: Tek merkezli retrospektif çalışma
Evaluation of the effects of surgical and endovascular treatment on the radiographic and clinical outcomes of intracranial arteriovenous malformations: A single-center retrospective study
  1. Tez No: 838217
  2. Yazar: EMRE ÇAVUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ERHAN TÜRKOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Sağlık Bakanlığı SBÜ Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Beyin Cerrahisi kliniği ile Sağlık Bakanlığı Etlik Şehir Hastanesi Beyin Cerrahisi kliniğinde Mayıs 2015 – Mart 2023 tarihleri arasında mikrocerrahi ve hibrit tedavi yapılan intrakraniyal AVM olgularında farklı tedavi modalitelerinin klinik ve radyografik, güvenlik, etkinlik, kısa ve uzun dönem takip sonuçlarının araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Elde edilen veriler, yaş, cinsiyet, kanama varlığı, AVM'ye eşlik eden anevrizma varlığı, tedavi tipi (cerrahi/hibrit), AVM lokalizasyonu, hastaneye başvuru Glasgow koma skoru (GCS), başvuru şekli, cerrahi sonrası erken dönem komplikasyon (1 ay), AVM'nin eloquence-noneloquence alanında bulunma durumu, AVM'nin venöz drenaj tipi, AVM'nin diffüz ya da kompakt olma durumu, AVM'nin supplemented S- M skoru, hastaların başvuru ve takipte Modifiye Rankin Skalası (mRS) ve takipte Glasgow Outcome Skoru Extended (GOSE), embolizasyon ilişkili komplikasyon, embolizasyon-cerrahi arası süre, embolizasyon sonrası defisit durumu dahil olmak üzere çeşitli demografik ve klinik özellikleri içermektedir. Veriler, Shapiro-Wilk testi kullanılarak normal dağılım test edilmiş ve sonuçlar ortalama ± standart sapma, medyan (minimum-maksimum) veya yüzde cinsinden sunulmuştur. İki grup arasındaki sürekli değişkenlerin karşılaştırılmasında bağımsız örneklem T-testi ve Mann-Whitney U testi kullanılmıştır. Sürekli değişkenler arasındaki ilişkiler Spearman/Pearson korelasyon analizi ile değerlendirilmiştir. Kategorik verilerin gruplar arasındaki karşılaştırmaları için Ki Kare testi kullanılmıştır. Tüm istatistiksel analizler SPSS 20 programı kullanılarak %95 anlamlılık düzeyinde gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar, literatür ile uyum ve farklılıklar açısından değerlendirilmiştir. Bulgular: Toplam 55 hasta değerlendirildi. Hastaların %72'si erkekti (n=40), %27'si kadındı (n=15).
Özet (Çeviri)
Aim: The study aims to investigate different treatment modilities, clinical and radiographic outcomes, safety, effectivenes and short-term and long-term follow up results in intracranial AVM cases treated with microsurgery and hybrid therapy at the Neurosurgery Clinics of Ministry of Health Health Sciences University Dışkapı Yıldırım Beyazıt Training and Research Hospital and Ministry of Health Etlik City Hospital between May 2015 and March 2023. Materials and Methods: The data obtained included age, gender, presence of bleeding, presence of aneurysm accompanying AVM, treatment type (surgical/hybrid), AVM localization, admission to hospital, Glasgow coma score (GCS), method of admission, early complications after surgery (1 month), whether the AVM is in the eloquence-noneloquence area, the venous drainage type of the AVM, whether the AVM is diffuse or compact, the supplemented S-M score of the AVM, the patients' It includes various demographic and clinical characteristics, including Modified Rankin Scale (mRS) at admission and follow-up, and Glasgow Outcome Score Extended (GOSE), embolization-related complications, time between embolization and surgery, and post-embolization deficit status. Data were tested for normal distribution using the Shapiro-Wilk test, and results are presented as mean ± standard deviation, median (minimum-maximum), or percentage. Independent sample T-test and Mann-Whitney U test were used to compare continuous variables between two groups. Relationships between continuous variables were evaluated with Spearman/Pearson correlation analysis. Chi Square test was used for comparisons of categorical data between groups. All statistical analyzes were performed using the SPSS 20 program at a 95% significance level. The results were evaluated in terms of consistency and differences with the literature. Results: A total of 55 patients were evaluated. 72% of the patients were male (n = 40), 27% were female (n = 15).