Kant felsefesinde estetik yargı problemi
The problem of aesthetic judgment in the philosophy of Kant
  1. Tez No: 702856
  2. Yazar: ECE TEKÇE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE KESKİN YURDAKURBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Yargı gücü, genel anlamda,“tikeli belirli bir evrenselin kapsaması”olarak düşünme yeteneğidir. Belirleyici yargı gücü, onu verilen yasalar altında özel kılan güçtür. Tikelin verildiği ve tikel için yasanın bulunması gerektiği güç reflektif yargı gücüdür. Estetik yargının temelinde haz ve hazsızlık duyguları bulunmaktadır. Nesnenin, kavram olmadan hazla ilişkisi varsa ve dolayısıyla bir amacı varsa o zaman bu nesnenin amaçlılığı üzerine yargı estetiktir. Çünkü hazla alakalıdır. Kant'ın estetik olarak ifade ettiği şeylerin güzelliğine ve yüceliğine yönelik yargılarımıza gelince burada nasıl bir yol izlememiz gerektiğine dair bir problemle karşı karşıya kalıyoruz. Kant, bu bahsedilen problemi reflektif yargı gücünün“a priori ilkelerinin olup olmadığını”araştırdığı Yargı Gücünün Eleştirisi adlı eserinde ele almış ve reflektif yargı gücünün kendisine verdiği bir kural, yani amaçlılık ile çözülebileceğini savunmuştur. Güzel üzerine ve yüce üzerine yargılarımız öznel olup bilgi içermese de estetik yargı gücünün faaliyeti ile evrenselliğin ve iletilebilirliğin sağlanabileceği gösterilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Judgment is, in general terms, the ability to think of the particular as the“containment of a particular universal”. The decisive jurisdiction is the power that makes it special under the given laws. The power in which the particular is given and the law for the particular must be found is the power of reflective judgment. The basis of aesthetic judgment is the feelings of pleasure and displeasure. If the object has a relation to pleasure without a concept and therefore has a purpose, then the judgment on the purposefulness of this object is aesthetic. Because it's about pleasure. When it comes to our judgments about the beauty and sublimity of what Kant expresses aesthetically, we are faced with a problem about how we should proceed here. Kant addressed this problem in his Critique of Judgment, in which he explored whether or not reflective judgment has“a priori principles”and argued that it could be solved by a rule given to him by reflective judgment, namely purposefulness. Although our judgments on the beautiful and the sublime are subjective and do not contain information, it has been tried to show that universality and transmittance can be achieved with the activity of the aesthetic judgment power.