Bireylerin bağlanma stillerinin sosyal medya kullanımları ve kişilerarası güvenleri üzerine etkisi ve bir uygulama
The effects of individuals' attachment styles on social media usage and interpersonal trust and an application
  1. Tez No: 702882
  2. Yazar: ORÇUN MUHAMMET ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyal Hizmet, Sosyoloji, Psychology, Social Work, Sociology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Bu araştırmada, bireylerin sosyal medya bağımlılıklarının, bağımlılık stillerinin ve ilişkilerde güvenlerinin birbirleriyle ilişkilerinin tanımlanması amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini İzmir ilinde ikamet eden 592 kişi oluşturmaktadır. Çalışmada nicel araştırma deseni içerisindeki ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Veri toplama araçları olarak demografik bilgi formu, İlişkiler Ölçeği, Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği-Yetişkin Formu ve İlişkilerde Güven Ölçeği uygulanmıştır. Analizleri gerçekleştirmek için SPSS v21 paket programı ve PROCESS v4.0 eklentisi kullanılmıştır. Güven aralığı %95 olarak kabul edilmiştir. Demografik verilerin ölçeklerle ilişkisi için T-Testi ve ANOVA; ölçeklerin birbirleriyle ilişkisi için Regresyon ve Aracı Değişken analizleri gerçekleştirilmiştir. Araştırma bulguları, ilk olarak sosyal medya kullanımı arttıkça ilişkilerde güvenin azaldığını ortaya koymuş ve aynı zamanda sosyal medya kullanımındaki artışa bağlı olarak korkulu ve saplantılı bağlanma stillerinde bir artışı göstermiştir. İkinci olarak, ilişkilerde güvenin, güvenli bağlanma ile pozitif, korkulu ve saplantılı bağlanma ile negatif bir ilişkisinin olduğu tespit edilmiştir. Son olarak ise, sosyal medya kullanımı ile ilişkilerde güven arasında korkulu ve saplantılı bağlanmanın bir aracılık etkisine sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to define the relationships between individuals' social media addictions, attachment styles and trust in relationships. The sample of the research consists of 592 people residing in Izmir. In the study, the relational survey model within the quantitative research design was used. Demographic information form, Relationships Questionnaire, Social Media Addiction Scale-Adult Form and Trust in Relationships Scale were used as data collection tools. SPSS v21 package program and PROCESS v4.0 plug-in were used to perform the analysis. T-Test and ANOVA for the relationship of demographic data with scales; Regression and Mediator Variable analyzes were performed for the relationship between the scales. According to the research findings, firstly, there is a negative relationship between social media addiction and trust in relationships, secondly, there is a positive relationship between social media addiction and fearful and preoccupied attachment style, and thirdly, there is a positive relationship between trust in relationships and secure attachment, and a negative relationship between fearful and preoccupied attachment style. Finally, a mediating role of fearful and preoccupied attachment was determined between social media addiction and trust in relationships.