Yaşlanmada beslenme alışkanlığı ile telomer uzunluğu ve adrenomedullin düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship of nutritional habits with telomere length and adrenomedullin levels in aging
- Tez No: 702883
- Danışmanlar: PROF. DR. MERAL AKSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Genetik, Geriatri, Nutrition and Dietetics, Genetics, Geriatrics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Dünyada yaşlı nüfusu hızla artmaktadır. Bu artışla birlikte sağlıklı ve bağımsız bir yaşlılık ile bunları etkileyen faktörler önem kazanmaktadır. Sağlıklı ve uzun bir yaşam sürecinde beslenme bu faktörlerden biridir. Ülkemizde Muğla yaşam beklentisi en yüksek olan ilimizdir ve Dünya'da sağlıklı yaşlanan insanlar ile öne çıkan Mavi Kuşağa benzer bir beslenme şekli bulunmaktadır. Bu çalışma ile Muğla'daki sağlıklı yaşlılarımızın beslenme alışkanlıkları ile telomer uzunluğu ve adrenomedullin düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya 80 yaş üstü herhangi bir hastalığı olmayan yaşlılar dahil edilmiştir. Demografik verileri, beslenme durumu, yaşam kalitesi, mental durumları, Akdeniz diyetine bağlılıkları, sağlıklı beslenme durumları,3 günlük yiyecek alımı ile yiyecek tüketim sıklığını içeren anket uygulanmıştır. Antropometrik ölçümleri Tanita BC730 ve esnemez mezura ile yapılmıştır. Kan örneklerinden lökosit telomer uzunluğu, plazma adrenomedullin, plazma amino asit ve kan lipit düzeylerini belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The elderly population has increased rapidly in the world. With this increase, a healthy and community-dwelling old age and the factors affecting them gain importance. Nutrition is one of these factors in a healthy and long life process. Muğla is the province with the highest life expectancy in Turkey, and there has a similar diet pattern to the Blue Zone, which stands out for people aging healthily in the world. This study aimed to examine the relationship between the nutritional habits, telomere length, and adrenomedullin levels of healthy elderly in Muğla. Elderly over the age of 80 without any disease were included in the study. A questionnaire including demographic variables, nutritional status, quality of life, mental status, adherence to the Mediterranean diet, healthy eating status, 3-day food intake, and food frequency was applied. Anthropometric measurements were made with Tanita BC730 and a rigid tape measure. Leukocyte telomere length, plasma adrenomedullin, plasma amino acid and blood lipid levels were determined from blood samples.