Uzayan etkili granüleler ve bunlardan hazırlanan büyük gözenekli matriks sistemler üzerinde çalışmalar
  1. Tez No: 70293
  2. Yazar: IŞIK ÖZGÜNEY (SARIGÜLLÜ)
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN ERTAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
ÖZET Büyük gözenekli matriks sistemler, farklı sıvı penetrasyonu özelliğine sahip iki farklı granülenin karıştırılmasıyla hazırlanarak sıfırıncı dereceden bir ilaç salımı gösteren sistemlerdir. Literatürde bu sistemlerin hazırlanmasında pek çok polimer ve katkı maddesinin kullanıldığı gözlenmiştir. Tarafımızdan hazırlanan büyük gözenekli matriks sistemler ise bunun aksine sadece iki farklı polimer ve etken madde içermektedir. Tabletlerin hazırlanmasında hidrofilik ve plastik olmak üzere iki farklı polimer grubu ayrı ayrı denenmiştir. Hidrofilik polimerlerle yapılan çalışmada iki ayrı granülenin hazırlanmasında HPMC ve CMC kullanılmıştır. Bu granülelerin değişik oranlarda karıştırılmasıyla hazırlanan sistemler üzerinde salım hızı çalışmaları yapılmıştır. Ayrıca bu granülelerin, EC çözeltisiyle kaplanarak, formülasyonlarına EC veya CP ilave edilerek de tabletleri hazırlanmıştır. Yine bu granule karışımlarına por oluşturmak amacıyla laktoz granülesi eklenerek de tabletleri basılmıştır. Plastik polimerlerle hazırlanan formülasy onlarda ise E-RL 100 ve E-L 100 kullanılmıştır. Bu granülelerle hazırlanan tabletlerde ise granule partikül büyüklüğü, sistemin ağırlığı (hacmi), basınç, etken madde.polimer oram gibi kriterlerin etken madde salınıma etkileri araştırılmıştır. Büyük gözenekli matriks tabletlerin hazırlanmasında etken madde olarak kullanılan naproksen sodyumun Eudragitler kullanılarak günde 2 defa veya günde 1 defa kullanılmak üzere tasarlanmış sürekli etkili tablet formülasyonları hazırlanmıştır. Bu tabletlerden 21, 2J, 2K (günde 2 kez kullanıma yönelik hazırlanmış) 41, 4J, 4K (günde 1 kez kullanıma yönelik hazırlanmış) kodlu olanlarına, salım mekanizmasını saptayabilmek amacıyla uyum iyiliği analizi ve Peppas'ın semi-ampirik eşitliği uygulanmıştır. Naproksen sodyum için çizilen hedef profille ideal tablet formülasyonu olarak kabul edilen 4K kodlu tabletin salım hızı bulgulan karşılaştırılarak yorumlanmış ve sıfırıcı dereceden salıma ne kadar ulaşıldığı tartışılmıştır. Ayrıca ideal tablet üzerinde kalite kontrol çalışmaları da yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Megaloporous matrix systems are the systems which shows zero order drug release and prepared by mixing two different granules which have different fluid penetration characteristics. It is reported in the literatures that numerous polymers and additives can be used during the preparation of these systems. On the oppisite side of this; in the megaloporous matrix systems which we prepared we used 2 different polymers and an active substance. During the preparation of the matrix tablets we experimented 2 different polymer groups as hydrophüic and plastic polymers. In the study made by hydrophilic polymers HPMC and CMC were used during the preparation of the two different granules.The rate of drag release studies were carried out on the system which are prepared from these granules mixed in different proportions. Also tablets were prepared from these granules either coating them with EC solution or adding EC or CP powder to their formulations. To obtain pores lactose granules were also added to these granule mixtures and compressed as tablets. In the formulations prepared by plastic polymers E-RL 100 and E-L 100 were used the tablets prepared from these granules effective factors on the drug release such as particle size of the granule, weight (volume) of the system, pressure, active substance:polymer ratio were investigated. Plannig the usage of once or twice a day; sustained release tablet formulations were prepared by using Nap-Na as an active substance and Eudragit. To investigate the release mechanism goodness of fit analysis and Peppas's semi-ampiric equation were applied on the 21, 2 J, 2K (prepared for the usage of twice a day) and 41, 4J, 4K (prepared for the usage of once a day) coded tablets. The target profile was drawn for Nap-Na and the release results of the 4K- coded tablets accepted as ideal tablet formulation were compared and how much it is reached to the zero order release is discussed. Quality control studies were also carried out on the ideal tablet.