Kozmetik emülsiyonlarda prezervatif etkinliği
- Tez No: 70292
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGEN ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kozmetoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Bu çalışmada aynı formülasyonu içeren S/Y, Y/S ve S/Y/S emülsiyonları hazırlandı. Bu emülsiyonlarda sıcaklık etkisi, santirifüj, organoleptik kontrol, pH, kondüktivite ve partikül büyüklüğü gibi stabilite testleri yapıldı. Elde edilen sonuçlara göre, hazırlanan koruyucu içermeyen sistemlerin sebatlılığı saptandı. Antimikrobiyal aktivite testlerinde koruyucu olarak metil paraben, nipa benzil ve laurik asit kullanıldı. Bunların tek tek ve kombinasyonları halinde aktiviteleri incelendi. Laurik asit, metil paraben ve nipa benzil kombinasyonunun en fazla antimikrobiyal aktivite gösterdiği saptandı. Emülsiyonları koruyucu içermeden hazırlanmalarına karşın patojen mikroorganizma içermedikleri gözlendi. Ancak, yine bu emülsiyonlarda toplam bakteri ve küf-maya sayımları sonuçlarının kozmetik yönetmeliğindeki verilerin çok üzerinde bulunması nedeniyle kozmetik amaçlı emülsiyonlarda koruyucu ilavesinin zorunlu olduğu göz önünde tutularak gerekli ilaveler yapıldı. Böylece hazırlanan formülasyonlardaki toplam bakteri ve küf - maya sayıları kozmetik yönetmeliğinde belirtilen değerlere uygun hale getirildi. Koruyucu içeren bu formülasyonların oda sıcaklığındaki stabiliteleri incelendi. 54
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study emulsions of W/O, O/W and W/O/W having the same formulation were prepared. On these emulsions stability tests like effect of temperature, centrifuge, organoleptic control, pH, conductivity and particle size were applied. According to the obtained results the stability of the systems not containing preservatives were investigated. In antimicrobial activity tests methyl paraben, nipa benzyl and lauric acid were used as preservatives. Their activities were investigated one by one and also as combinations. Lauric acid, methyl paraben and nipa benzyl combination showed the most antimicrobial activity. Even though the emulsions were prepared without preservatives, it was observed that they didn't contain pathogen microorganisms. However because of the fact that the total bacteria and yeast-mold counts were higher than the values mentioned in the cosmetic regulations and considering that it is certain to add preservatives in cosmetic emulsions, the necessary preservatives were added. Thus the total bacteria and yeast -mold contaings of the prepared formulations were arranged for the values mentioned in the cosmetic regulations stability of these formulation containig preservatives were also investigated. 55