Tolmetin sodyum supozituvarlarında ön formülasyon çalışmaları
  1. Tez No: 70294
  2. Yazar: OZAN KIRKAĞAÇLIOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESRA BALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
56 ÖZET Tolmetln sodyum; romatoid artrit, osteoartrlt gibi romatizmal hastalıkların tedavisinde kullanılan nonsteroidal antiinflamatuvar etkili bir ilaçtır. Bu çalışmada tolmetin sodyumun yeni bir formülasyon şekli geliştirildi. Bunun için önce tolmetin sodyumun standardizasyon ve saflık kontrolleri çalışmaları yapıldı. Daha sonra lipofilik özellikteki Witepsol H-15, Witepsol S 55 ve hidrofilik özellikteki PEG 400 - PEG 4000 (5:95), PEG 400 - PEG 4000 (10:90) sıvağ ve sıvağ kombinasyonlanyla ile tolmetin sodyumun konvansiyonel ve ayrıca Eudragit L-100 ilavesi ile sürekli etkili supozituvarlan hazırlandı. Bu supozituvarlarda ağırlık sapması, etken madde içeriği, sertlik, erime-dağılma-çözülme zamanı, erime derecesi tayinleri yapıldı. Bu tayinlerin ardından konvansiyonel ve sürekli etkili supozituvarların in vitro serbestleşmesi üzerine, sıvıyağ ve matriks yapıcı ajan (Eudragit L-100) etkisi incelendi. Witepsol H-15 ve Witepsol S 55 sıvağları ile tolmetin sodyumun PEG 400 - PEG 4000 kombinasyonlarına göre daha hızlı salındığı ve en yavaş salımın ise PEG 400 - PEG 4000 (5:95) sıvıyağ kombinasyonu ve 300 mg Eudragit L-100 içeren formülasyonla olduğu saptandı. Bu formülasyondan elde edilen dissolüsyon kinetiğinin 0. derece kinetiğe uyduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
57 SUMMARY Tolmetin sodium is a nonsteroidal anti-inflammatory drug used in the treatment of rhomatoid arthritis and osteoarthritis. In this study a new formaltion type of tolmetin sodium is developed. For this reasen firstly the standardization and purity controls of tolmetin sodium here performed. Then conventionel suppositoires and sustained release suppositoires containing Eudragit L-100 were prepared with lipophilic bases Witepsol H-15, Witepsol S 55 and hydrophilic bases PEG 400 - PEG 4000 (5:95), PEG 400 - PEG 4000 (10:90) combinations. On there suppositories prepared, melting point, weight variance, assay of active subtance, hardness, melting and dispersion time, dissoling time tests were performed. Following this, the effect of suppository base and matrix agent (Eudragit L-100), on in vitro dissolution of conventionel and sustained release suppositories were investigated. As a result it was concluded that Tolmetin Sodium suppositories prepared with Witepsol H-15 and Witepsol S 55 were found to have higher release than the other prepared with PEG 400- PEG 4000 combinations. The shortest release were found in this formulation with PEG 400 - PEG 4000 (5:95) combination containing 300 mg Eudragit L. It was also found out that the dissolution kinetics obtained from these formulations fitted zero order kinetics.