Lübnan'da Türkçe öğretiminde karşılaşılan güçlükler ve çözüm önerileri
The difficulties encountered in teaching Turkish in Lebanon and solution recommendations
  1. Tez No: 702942
  2. Yazar: AHMET VELİ ÇOLAKOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİHAN KARAKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yabancılara Türkçe Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 233
Özet
Bu çalışmanın amacı 402 yıl Osmanlı Devleti'nin idaresinde yaşamış, aynı devletin sınırları içinde ve aynı bayrak altında bu kadar uzun süre birlikte yaşamanın doğal sonucu olarak güçlü kültürel ve tarihî bağlar tesis edilen Lübnan'da Türkçe öğretiminde karşılaşılan güçlükleri alanda görevli öğretmen, okutman ve öğretim görevlilerin görüşlerine başvurarak tespit etmek, çözüm önerileri sunmak ve bu vesileyle alana katkı sağlamaktır. Çalışma nitel olarak tasarlanmıştır. Nitel araştırma yaklaşımlarından olgu bilim deseni kullanılarak Lübnan'da Türkçeyi yabancı dil olarak öğreten öğreticilerin Türkçeyi öğretirken karşılaştıkları güçlükler tespit edilmeye çalışılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Lübnan'daki ilköğretim, lise, üniversite, dil kursu, vakıf ile derneklerde ve özel olarak Türkçe öğreten toplam 25 kişiden oluşan öğreticiler oluşturmaktadır. Veriler, alan uzmanlarının denetiminden geçerek yapılandırılmış, uygulaması yapılıp geçerliliği ve güvenirliği sağlanmış anket aracılığıyla Google Forms üzerinden toplanmıştır. Elde edilen veriler içerik analiziyle çözümlenmiştir. Türkçe öğreticilerin tecrübelerinden yola çıkarak görüşleri doğrultusunda sorunların giderilmesi ve Türkçe öğretiminin daha etkili ve verimli kılınması adına bazı çözüm önerileri sunulmuştur. Araştırmanın sonucunda yabancılara Türkçe öğretimi alanında yetişmiş, eğitim görmüş uzman öğretici eksikliğinden, Türkçe öğretilen bazı bina ve sınıfın görseller, elektronik ders araç ve gereçleri ile iletişim teknolojileri bakımdan kısmi yetersizliğinden, materyal yetersizliğinden, seviyeye uygun okuma kitabı temininde yaşanan zorluklardan, konuşma becerisi alanındaki sıkıntılardan, Türkçenin grameri ve fonetik yapısından kaynaklanan sorunlar saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the difficulties encountered in Turkish teaching in Lebanon, where strong cultural and historical ties have been established as a natural result of living together for 402 years under the same state and under the same flag, by applying the opinions of teachers, instructors and lecturers working in the field and to present solution proposals and contribute to the field on this occasion. The study was designed qualitatively. Using the phenomenology pattern, one of the qualitative research approaches, the difficulties encountered by the teachers teaching Turkish as a foreign language in Lebanon while teaching Turkish were tried to be determined. The study group of the research consists of teachers who consists of 25 instructors and teach Turkish in primary schools, high schools, universities, language courses, foundations and associations and privately in Lebanon. The data were collected by means of a survey which was conducted on Google Forms and constructed through the control of field experts and whose application was performed and reliability was ensured. The data obtained were analyzed by content analysis. Based on the experiences of Turkish teachers, some solution suggestions were presented in order to eliminate the problems and to make Turkish teaching more effective and efficient in line with their opinions. As a result of the research, the lack of educated and trained specialist teachers in the field of teaching Turkish to foreigners, partial inadequacy in terms of visual, electronic course tools and materials and communication technologies of some Turkish-taught buildings and classrooms, material shortage, difficulties in obtaining reading books suitable for the level, problems in speaking skills, problems arising from the grammar and phonetic structure of Turkish were determined.