Implementing a design framework for enhancing student-centered learning in an online graduate class
Çevrimiçi yüksek lisans sınıfında öğrenci merkezli öğrenmeyi geliştirmek için bir tasarım çerçevenin uygulanması
- Tez No: 702943
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OLGUN SADIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Öğrenci merkezli öğrenme öğrencilerin öğrenme süreçlerine sahip oldukları bir öğrenme yaklaşımıdır. Bu bağlamda, mevcut çalışmanın amacı:“Sahip ol, Öğren, Paylaş”(Own it, Learn it, Share it) olan bir tasarım çerçevesi uygulayarak çevrim içi bir lisansüstü öğrenme ortamında öğrencilerin etkileşim ve öğrenci merkezli öğrenme yaklaşımı açısından deneyimlerini araştırmaktır. Bu çalışma İstanbul, Türkiye'de bulunan özel bir üniversitedeki çevrim içi yüksek lisans sınıfında yürütülmüştür. Veri toplamak için nitel araştırma uygulanmıştır. Nitel veriler 12 öğrenci ile açık uçlu sorulardan oluşan bireysel görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Ek olarak eş zamanlı dersler gözlemlenmiş ve araştırmacı tarafından notlar alınmıştır. Ayrıca öz yansıtma dosyaları ve akran değerlendirme formları çalışmanın verisi olarak toplanmıştır. Çalışmanın bulguları dersin, aktivitelerin ve ödevlerin hedeflerinin sağlanması, öğrencilere kişisel hedeflerini belirlemek için fırsatlar sağlanması ve öğrencilere seçme hakkı tanınması öğrencilerin özerk öğrenme seviyesini artırdığını belirtmiştir. Ek olarak mevcut çalışmanın verileri etkileşimi başlatmak için açık yönergeler sağlamak, araçların ve kaynakların seçilmesine destek olmak, yönlendiriciler sağlamak, alan terminolojisini entegre etmek ve öğrenciler kendi öğrenme süreçlerini gözlemlemek için onları desteklemek yapı iskelesini iyileştirdiğini belirtmiştir. Buna rağmen bulgular akran değerlendirmesinin öğrencilerin öğrenme süreçlerine yardımcı olmadığını önermiştir. Öğretmen geri dönütünün öğrencilerin kendi öğrenme süreçlerini gözlemlemek için daha yararlı olduğu bulunmuştur. Ayrıca her öğrencinin derse karşı farklı bir tutumu olduğu için öğrenciler arasındaki diyalogu sağlamak etkili bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Student Centered Learning (SCL) is a learning approach in which learners are the owners of their learning. With this context, the purpose of the current study is to investigate learners' experiences in terms of engagement and the SCL approach in an online graduate learning environment by implementing a design framework which is“Own it, Learn it, Share it”(OLSit). This study was conducted in an online graduate class in a private university in Istanbul, Turkey. To gather data, a qualitative research design was implemented. Qualitative data were collected through individual interviews with open-ended questions with twelve participants. Additionally, the synchronous classes were observed, and notes were taken by the researcher. Self reflection forms and peer feedback forms were also collected as the data of the study. The findings of the study indicated that facilitating goals of the course, providing opportunities for learners to set personal goals, and providing choices increase their autonomy level. Additionally, findings of the current study stated that providing explicit directions to initiate engagement, supporting the selection of tools and resources, providing prompts, integrating terminology of the discipline, and supporting the students when they monitor their learning progress enhance the scaffolding. However, findings suggested that facilitating peer review is not contributive to the learning process. Lecturer feedback is found more fruitful and beneficial for learners in order to monitor their learning process. Promoting dialogue among learners was also not found effective for learners since each of them had a different approach through the course.