Riskli bebeklerin klinik özellikleri ve yaşam kalitelerinin, annelerinin yaşam kalitesi üzerine olan etkisinin incelenmesi
The effects of clinical characteristics and quality of life in high risk infants on the quality of life of their mothers
  1. Tez No: 702958
  2. Yazar: MELEK GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AKMER MUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada, riskli bebeklerin klinik özellikleri ve yaşam kalitelerinin annelerinin yaşam kalitesi üzerine olan etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya 130 riskli bebek ve bebeklerin anneleri dahil edildi. Bebeklerin klinik bilgileri ve demografik özellikleri kaydedildi. Annelerin yaşam kalitesini değerlendirmek için Pediatrik Yaşam Kalitesi Soru Formu (PedsQL™)'nun Ailevi Etki Anketi ve Aile Etki Ölçeği (IPFAM) kullanıldı. Riskli bebeklerin yaşam kalitesini değerlendirmek için Pediatrik Yaşam Kalitesi Envanteri (PedsQL™) (Bebek Skalaları-Bebekler için Ana Baba Raporu (1-12 aylık)) kullanıldı. PedsQL™ Bebek Skalaları total skoru ile PedsQL™ Ailevi Etki Anketinin total skoru ve IPFAM total skoru arasında pozitif yönde istatistiksel yönden anlamlı ilişkiler bulundu (p0,05). Riskli bebeğin yaşam kalitesinin ailesi üzerine etkisi olduğu ve annenin yaşam kalitesini etkilediği görüldü.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the effects of clinical features and quality of life of high risk infants on their mothers' quality of life. 130 high-risk infants and their mothers were included in the study. The clinical information and demographic characteristics of the infants were recorded. Pediatric Quality of Life Inventory™ (PedsQL™) Family Impact Module and the Impact On Family Scale (IPFAM) were used to assess the mothers' quality of life and impact on family PedsQL™ (Pediatric Quality of Life Inventory™ Infant Scales (IS) (ages 1–12 months) was used to assess the quality of life of high risk infants. A positive statistically significant relationship was found between the PedsQL™ IS total score and the PedsQL™ Family Impact Module total score and IPFAM total score (p0.05). It was observed that the quality of life of the risky baby had an effect on the family and affected the quality of life of the mother.