Ankilozan spondilitli hastalarda kaplıca tedavisi, su içi egzersizi ve kara egzersizinin hastalık aktivitesi, semptomları, uyku kalitesi, yaşam kalitesi ve serum sklerostin seviyesi üzerine olan etkileri
The effects of spa treatment, acuatic exercise and land exercise on disease activity, symptoms, sleep quality, quality of life and serum sclerostin level in patients with ankylosing spondylitis
  1. Tez No: 702972
  2. Yazar: ERSİN BEŞTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT DÜNDAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Amaç: Bu çalışmada, ankilozan spondilitli hastalarda su içi egzersiz, kaplıca tedavisi ve kara egzersizinin hastalık aktivitesi, semptomları, uyku kalitesi, yaşam kalitesi ve serum sklerostin seviyesi üzerine olan etkilerini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza; Modifiye Newyork tanı kriterlerine göre AS tanısı alan 60 hasta dahil edildi. Hastalar rastgele su içi egzersizi (20 hasta), kaplıca tedavisi (20 hasta) veya kara egzersizi (20 hasta) grubuna alındı. Su içi egzersizi grubuna; 32-33 °C sıcaklıktaki yüzme havuzunda, fizyoterapist eşliğinde toplam 60 dakika tedavi verildi. Kaplıca grubuna; 38-40 °C derece kaplıca havuzunda, tüm vücut banyosu şeklinde toplam 20 dakika tedavi verildi. Kara egzersizi grubuna; fizyoterapist eşliğinde toplam 60 dakika tedavi verildi. Tüm hastalar 4 hafta süresince, haftada 5 gün, toplam 20 seans ve 5-6 kişilik grup fizyoterapisi şeklinde tedavi aldı. Hastalar tedavi başlangıcında, tedavi bitiminde ve 12.haftada değerlendirildi. Hastaların demografik veriler (yaş, cinsiyet, vücut kitle indeksi (BMI), eğitim düzeyi, sigara ve alkol kullanımı, hastalık süresi ve kullandığı ilaçlar) kaydedildi. Hastalık aktivitesi BASDAİ ve ASDAS-CRP ile fonksiyonel durum BASFİ ile, entezit MASES ile, spinal mobilite BASMİ ile, yaşam kalitesini ASQoL ile, uyku kalitesi PUKİ ile, yorgunluk düzeyleri FSS ile değerlendirildi. Tedavi başlangıcında, tedavi bitiminde ve 12. haftalarda serum sklerostin düzeyi ölçümü (SunRed marka Human Sklerostin Elisa kiti ile) yapıldı ve sonuçlar ng/dl olarak kaydedildi. İstatistiksel analiz IBM SPSS Version 22 ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, we aimed to investigate the effects of spa treatment, aquatic exercise and land exercise on disease activity, symptoms, sleep quality, quality of life and serum sclerostin level in patients with ankylosing spondylitis. Materials and Methods: 60 patients diagnosed with AS according to the Modified New York diagnostic criteria were included in our study. Patients were randomly assigned to aquatic exercise (20 patients), spa treatment (20 patients) or land exercise (20 patients) groups. To aquatic exercise group; A total of 60 minutes of treatment was given in the swimming pool at 32-33°C accompanied by a physiotherapist. To the spa group; In the 38-40°C hot spring pool, a total of 20 minutes of treatment was given as a whole body bath. To the land exercise group; A total of 60 minutes of treatment accompanied by a physiotherapist was given. All patients received treatment for 4 weeks, 5 days a week, a total of 20 sessions and a group form physiotherapy session composed of 5 6 people. Evaluation was made at the beginning of the treatment, at the end of treatment and at the 12th week. The demographic data of the patients (age, gender, body mass index (BMI), education level, smoking and alcohol use, duration of the disease and medicines used) were recorded. Disease activity was evaluated with BASDAI and ASDASCRP, functional status with BASFI, enthesitis with MASESS, spinal mobility with BASMI, quality of life with ASQoL, sleep quality with PSQI, fatigue levels with FSS. Serum sclerostin level measurement (with SunRed brand Human Sclerostin Elisa kit) was performed at the beginning of treatment, at the end of treatment and at 12th weeks, and the results were recorded as ng/dl. Statistical analysis was done with IBM SPSS Version 22.