Crystallization behavior of low molecular weight milk fat fractions
Düşük molekül ağırlıklı süt yağı fraksiyonlarının kristalizasyon davranışı
- Tez No: 702986
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KAYA, DR. DİLEK BÜYÜKBEŞE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Süt yağından, 100 bar basınç ve 40oC'de süperkritik CO2 sistemi kullanılarak düşük molekül ağırlıklı fraksiyonlar (LMWF1 ve LMWF2) üretildi. Fraksiyonlar her iki saat te bir biriktirildi ve çeşitli sıcaklıklarda yağ asidi bileşimi, pNMR, DSC, XRD ve reometre kullanılarak izotermal kristalizasyon ve reolojik özellik açısından değerlendirildi. 100 bar da zamanla elde edilen her bir fraksiyonda uzun zincirli ve toplam doymamış yağ asitlerinde artış olurken, kısa zincirli, orta zincirli ve toplam doymuş yağ asitlerinde azalma meydana geldi. LMWF1'de 11oC ve 12oC, LMWF2'de 15oC ve süt yağı'da 25oC hariç, LMWF'ler ve süt yağından seçilen herhangi bir sıcaklıktaki izotermal kristalizasyon eğrilerinden çok adımlı davranışın göstergesi gözlemlendi. LMWF'lerin çeşitli sıcaklıklardaki izotermal DSC eğrilerine göre, sıcaklık arttıkça LMWF1 ve LMWF2'nin çekirdeklenme süresi ve maksimum kristalleşme hızının daha sonra ortaya çıktığı belirlendi. LMWF'lerin erime termogramlarında, izotermal kristalleşme sıcaklıkları arttıkça pikler daha yüksek sıcaklıklarda ortaya çıktı. LMWF'lerin yağ asidi bileşimlerindeki farklılıklar, kristal polimorflarının oluşumunu etkilemedi, sadece oluşum sürelerinde farklılıklara neden oldu. Kayma, kristalleşmeyi arttırdı ve kristalleşme çekirdeklenmesini ve büyüme süresini kritik bir kayma hızının altına düşürdü.
Özet (Çeviri)
Milk fat was fractionated with supercritical CO2 at 100 bar and 40oC to produce low molecular weight fractions (LMWF1 and LMWF2). The fractions were continuously collected every 2 h and evaluated for FA composition, isothermal crystallization using pNMR, DSC, XRD and rheometer. Short chain, medium chain and total saturated FAs decreased with each successive fraction obtained with time at 100 bar, whereas long chain and total unsaturated FAs increased. Multi-step behavior was observed from isothermal crystallization curves obtained from pNMR at any selected temperatures across LMWFs and MF except at 11oC and 12oC in LMWF1, 15oC in LMWF2 and at 25oC in MF. According to the isothermal DSC curves of LMWFs at various temperatures it was observed that as temperature increased, the nucleation time and the time of maximum crystallization rate of LMWF1 and LMWF2 appeared later. While from the melting thermograms of LMWFs, the peaks appeared at higher temperatures as isothermal crystallization temperatures increased. XRD results indicated that the differences in FA compositions of LMWFs studied did not affect the formation of crystal polymorphs, but only caused differences in induction times. Shear increases the crystallization and reduces the crystallization nucleation and growth time below a critical shear rate.