Farklı bitkilerde turunçgil stubborn hastalığının moleküler olarak incelenmesi
Molecular investigation of citrus stubborn disease in different plants
  1. Tez No: 702988
  2. Yazar: MÜNİRE ELA CEYRAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ORHAN BOZAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada Adana ili Kozan, Yüreğir ve Karataş ilçesi, Mersin ili Tarsus ilçesi, Hatay ili Erzin ilçesinde yetiştirilen, Washington Navel, Valencia portakal ve Satsuma mandarin bahçelerinde görülen Spiroplasma citri hastalık etmenin konukçuluk ettiği yabancı otlar ve turunçgil örneklerinin PCR testi ile tespiti ve izolatların moleküler olarak benzerlik oranları üzerine araştırma yapılmıştır. Toplam 12 turunçgil bahçesinden hastalık simptomları gösteren 45 örnek toplanmıştır. Bahçeden toplanılan bu örneklerin 20 tanesini yabancı otlar, 25 tanesi ise turunçgil yaprak ve meyve örnekleri oluşturmuştur. Örneklerin moleküler karakterizasyonunu belirlemek için PCR testi uygulanmış ve primer olarak P89-r/f primeri kullanılmıştır. Toplam 45 örnekten 18 tanesi pozitif sonuç vermiştir. Yabancı ot örneklerinden; Portulaca oleracea (Semizotu), Euphorbia prostrata (Sürünücü Sütleğen), Dinebra retroflexa (Seyrek Fırça Otu), Mercurialis annua (Yer Fesleğeni), Conyza canadensis (Şifa Otu), Solanum nigrum (İt Üzümü) pozitif sonuç vermiştir. Örneklerin moleküler karakterizasyonunu belirlemek için her bölgeden bir örnek olmak üzere toplamda 4 örnek sekans için gönderilmiş ve elde edilen sonuçlarla çalışılan izolatların yurtiçi ve yurt dışı izolatlarıyla benzerliğini tespit edebilme amacıyla filogenetik ağaç oluşturulmuştur. Çalışmadaki Spiroplasma citri izolatları ile NCBI verilerindeki en yakın izolatlarla % 96 ile % 100 oranında bir benzerlik göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, determination of weeds and citrus samples by PCR test, which are hosted by citrus stubborn disease, seen in Washington Navel, Valencia orange and Satsuma mandarin orchards grown in Kozan, Yüreğir and Karataş districts of Adana, Tarsus district of Mersin, Erzin district of Hatay and molecular similarity ratios of isolates were investigated. A total of 45 samples showing disease symptoms were collected from 12 citrus orchards.20 of these samples collected from the citrus orchard were weeds and 25 of them were citrus leaf and fruit samples. To determine the molecular characterization of the samples, PCR test was applied and primer P89-r/f was used. 18 out of 45 samples gave positive results. From the weed samples; Portulaca oleracea (Purslane), Euphorbia prostrata (Creeping Euphorbia), Dinebra retroflexa (Sparse Brush Grass), Mercurialis annua (Ground Basil), Conyza canadensis (Healing Grass), Solanum nigrum (Handspice) gave positive results. In order to determine the molecular characterization of the samples, a total of 4 samples, one from each region, were sent for the sequence and a phylogenetic tree was created in order to determine the similarity of the studied isolates with Turkish and foreign isolates. The Spiroplasma citri isolates in the study showed 96% to 100% similarity with the closest isolates in the NCBI data.