Sinutinib uygulamasının Caki- 1 renal kanser hücreleri üzerindeki anti-anjiyogenik ve apoptotik etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of anti-predictive and apoptotic effects of sinutinib games on Caki-1 renal cancer cells
- Tez No: 703003
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF ZİYA ARAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Moleküler Tıp, Tıbbi Biyoloji, Biology, Molecular Medicine, Medical Biology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kök Hücre ve (Rejeneratif) Yenileyici Tıp Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kök Hücre ve Doku Yenilenmesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, sunitinibinin berrak böbrek hücreli karsinom hücreleri olan Caki- 1 hücrelerinin farklı dozlarında anti- anjiyogenik etkilerini araştırmak, hücrelerde olan canlılığına etkilerini görmek ve migrasyona etkilerini saptamaktır. Gereç ve Yöntem: Sunitinib ilacının hücre canlılığına olan etkisi 3- (4, 5- dimetiltiyazol- 2- il) 2,5- difenil tetrazolyum bromür (MTT) ile belirlenmiş olup farklı dozları (0. 5 µM, 1 µM, 2. 5 µM, 5 µM, 10 µM) 24, 48 ve 72 saatlik maruziyet sürelerinde temas ettirilmiştir. Caki-1 hücrelerinde ELISA yöntemi ile VEGF konsantrasyonları saptanmıştır. Migrasyon deneyi ile anjiyogenik etkileri değerlendirilmiştir. Low sitometri ile apoptozun doza bağlı artışı saptanmıştır. Hoechst PI boyaması yapılarak hücre canlılıkları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to investigate the anti-angiogenic effects of sunitinib at different doses of Caki-1 cells, which are clear renal cell carcinoma cells, to see its effects on cell viability and to determine its effects on migration. Materials and Methods: The effect of sunitinib on cell viability was determined with 3-(4,5-dimethylthiazol-2-yl) 2,5-diphenyl tetrazolium bromide (MTT) and different doses (0.5 µM, 1 µM, 2.5 µM, 5 µM, 10 µM) were contacted at exposure times of 24, 48 and 72 hours. VEGF concentrations were determined in Caki-1 cells by ELISA method. Angiogenic effects were evaluated by migration assay. A dose-dependent increase in apoptosis was detected by low cytometry. Cell viability was examined by Hoechst PI staining.