Tek doz metotreksat uygulaması sonrası(0.-4.gün) β-hcg değeri düşmeyen hastalarda tek doz ile 4.gün ilave doz metotreksat uygulamasının başarı oranlarının karşılaştırılması
Comparison of success rates of single dose and additional fourth day dose methotrexate application in patients whose (0.-4. gün) β-hcg value doesn't decrease after the first dose methotrexate administration
- Tez No: 703005
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİM ERKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Giriş ve Amaç: Tubal ektopik gebelik tanısıyla tek doz metotreksat (MTX) tedavi protokolü başlanan hastalarda 0.-4.gün beta human koryonik gonodotropin(β-hCG) değerlerinde düşüş olmaması halinde 7.gün β-hCG değerleri beklenilmeden 4.gün ilave MTX dozu uygulamak ve bu şekilde 4.gün β-hCG değerlerinin erken prognostik bir gösterge olup olmadığını araştırmaktır. Ayrıca gösterge ise tek doz metotreksat protokolü uygulanan ve 0.-4.gün β-hCG değerlerinde artış şeklinde değişim gösteren hastalarda 4.gün ilave MTX dozu yapmanın tedavi etkinliğini artırıp artırmadığını ve tedavi sürecini kısaltmanın mümkün olup olmadığını göstermektir.Gereç ve Yöntem: Çalışma grubumuzu Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde erken gebelik servisinde tubal ektopik gebelik tanısı almış ve tek doz MTX protokolü uygulanmış hastalar oluşturdu. Referans merkez olan Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Ocak 2018-Aralık 2019 tarihleri arasında erken gebelik servisinde tubal ektopik gebelik tanısı ile tek doz MTX protokolü uygulanmış ve β-hCG değerleri 0.-4. gün yükselen hastalar retrospektif olarak alındı. Aralık 2020-Eylül 2021 yılları arasındaki tubal ektopik gebelik tanısıyla tek doz MTX protokolü başlanılan hastalardan β-hCG değerleri 0.-4. gün yükselen ve 4.gün ilave 2. Doz MTX uygulanan hastalar ise prospektif olarak çalışmaya dahil edildi. Bu iki grup arasında tedavi başarı oranları karşılaştırıldı.Bulgular: Çalışmaya tubal ektopik gebelik görülen 115 hasta dâhil edildi. Hastaların 67'sinde tek doz metotreksat protokolü uygulandı (Grup 1), 48'inde ise tek doz MTX protokolü başlanılan hastalardan 0.-4.gün β-hCG değerleri artan hastalara (Grup 2) 4.gün ilave MTX dozu uygulandı. Grup 1'de tedavi 40 (%59,7) hastada başarılı, 27 (%40,3) hastada başarısız oldu.Grup 2'de ise tedavi 39 (%81,3) hastada başarılı, 9 (%18,8) hastada başarısız oldu. Tedavinin başarılı olma oranı Grup 2'de anlamlı olarak daha yüksekti (p=0,014).
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: The aim is to apply additional dose methotrexate without waiting for β-hCG values on the 7th day, if there is no decrease in β-hCG values on the 0th-4th day in patients who started methotrexate on the 0th day, and in this way, to investigate whether the 4th day β-hCG values are an early prognostic indicator. If it is an indicator, it is to show whether it is possible to increase the effectiveness of treatment and shorten the treatment process by switching to a two-dose protocol in cases where a single dose methotrexate protocol is applied.Material and Method: The study group consisted of patients in the early pregnancy service of Etlik Zübeyde Hanım Gynecology Training and Research Hospital were diagnosed with ectopic pregnancy and treated. Among the patients who were diagnosed tubal ectopic pregnancy in the early pregnancy service of the reference center hospital Etlik Zübeyde Hanım Maternity Hospital between January 2018 and December 2019, the patients whose β-hCG values increased on the 0th-4th day and who received a single dose of methotrexate (MTX) were included retrospectively. Among the patients diagnosed between December 2020 and September 2021, the patients whose β-hCG values increased on the 0th-4th day and who were administered the second dose of MTX on the 4th day were included in the study prospectively. Treatment success rates were compared between these two groups.Results: 115 patients with ectopic pregnancy were included in the study. A single dose methotrexate protocol was applied in 67 of the patients (Group 1), while an additional dose methotrexate was applied in 48 (Group 2). While the treatment was successful in 40 patients (59.7%) and unsuccessful in 27 patients (40.3%) in whom single-dose methotrexate protocol was applied. In patients who were applied an additional dose methotrexate, the treatment was successful in 39 patients (81.3%) and unsuccessful in 9 patients (18.8%). The success rate of the treatment was significantly higher in patients who received an additional dose methotrexate protocol (p=0.014).