Günün farklı saatlerinin judocuların performansı üzerine etkisi
The effects of time of day on performance of judo athletes
  1. Tez No: 703010
  2. Yazar: FURKAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ SERDAR BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu araştırmanın amacı günün farklı saatlerinde (10.00-18.00) judoya özgü uygunluk test performansının ve testler sonrası fizyolojik yüklerdeki değişimlerin incelenmesiydi. Çalışmaya yaş ortalaması 19.1±1.4 yıl, judo antrenmanı tecrübesi 9.6±2.7 yıl olan 14 erkek judocu katıldı. Çalışmaya katılan sporcuların ilk aşamada vücut ağırlığı, boy uzunluğu, biceps, triceps, subrailiac, subscapula bölgelerinde deri kıvrım kalınlığı ile yağ yüzdesi ölçümleri tamamlandı. Sonrasında sporcular belirli bir sıra gözetilmeden sabah (10.00) ve akşam (18.00) 2'şer tane olmak üzere toplamda 4 kez judoya özgü uygunluk testi (SJFT) uygulamasına katıldı. SJFT uygulamaları sürecinde kalp atım hızı, kan laktat konsantrasyonu, vücut sıcaklığı ve algılanan zorluk dereceleri değişkenlerin sonuçları kaydedildi. Günün farklı saatlerinin judocuların performansına etkisi tekrarlı ölçümlerde iki faktörlü (sabah-akşam ölçümleri × her bir değişken için tekrarlı ölçümlerin sayısı) varyans analiziyle incelendi. Anlamlılık düzeyi 0.05 olarak kabul edildi. Kalp atım hızı, kan laktat konsantrasyonu, vücut sıcaklığı ve sporcuların algıladıkları zorluk derecesi gibi fizyolojik yük göstergeleri 15 dk arayla uygulanan iki test uygulamasında farklılık gösterdi. Buna karşın hem fizyolojik yük göstergeleri hem de judoya özgü performans testi indeks puanı sabah ve akşam saatlerinde benzerdi (p>0.05). Sonuç olarak peş peşe uygulanan judoya özgü uygunluk testlerini beklendiği gibi kalp atım hızını, vücut sıcaklığını, kan laktat konsantrasyonunu, sporcuların algıladıkları zorluk derecelerini ve test performanslılarını etkilediği ancak bu etkilerin kalp atım hızı dışında günün farklı saatlerinde değişiklik göstermediği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the effect of the time of the day (10.00-18.00) on judo specific performance and physiological responses. Fourteen male judo athletes with a mean age of 19.1±1.4 and judo experience 9.6±2.7 voluntarily participated in this study. First, body mass, height and skin thickness of the athletes were measured. Then, athletes randomly performed two consecutive Special Judo Fitness Test (SJFT) in the morning (at 10.00) and in the evening (at 18.00). Heart rate, blood lactate, body temperature and rate of perceived exertion (RPE) were recorded during SJFT performances. Two-way repeated measures ANOVA (morning-evening measurements x number of repeated measures for each variable) was used to assess the effect of time of the day on athletes' performance. Significance was set at p0.05). In conclusion, two consecutive SJFT affected heart rate, body temperature, blood lactate, RPE and SJFT performance in judo athletes, but morning or evening performance did not affect any variable except heart rate.